Donosowe podawanie insuliny polepsza funkcje poznawcze

luty 26, 2020 by
Kategoria: Mózg, układ nerwowy

O tym, że podawanie insuliny donosowo polepsza funkcje poznawcze wiemy od 2013 roku. W Polsce temat był szeroko opisywany.

Mechanizm jest w miarę prosty. Jak czytamy w poniższym artykule:

https://pulsmedycyny.pl/donosowe-podawanie-insuliny-polepsza-funkcje-poznawcze-875864

“Glukoza stanowi najważniejszy substrat energetyczny naszego organizmu, jest też niezbędna do prawidłowej pracy mózgu. Insulina natomiast jest hormonem odpowiedzialnym za dystrybucję tego węglowodanu do komórek nerwowych. Dzięki tej funkcji insulina jest brana pod uwagę jako potencjalna substancja polepszająca metabolizm neuronów i co za tym idzie poprawiająca funkcje poznawcze. “

“Donosowe podanie hormonu umożliwiło transport wzdłuż włókien nerwu węchowego bezpośrednio do mózgu, z pominięciem bariery krew-mózg. Wchłonięta przez błonę śluzową nosa insulina nie obniżała znacząco stężenia cukru we krwi, przez co ryzyko hipoglikemi było minimalne.”

Badania kolejne już przy udziale osób z chorobą Alzheimera, która w istocie jest formą cukrzycy określanej jako typu 3, potwierdziły pozytywne efekty tej terapii.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28372335

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25373630

Po 7 latach przyszedł czas na analizę bezpieczeństwa i efektywności tej terapii w zespole Downa.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/32077057/

image

W efekcie projektu klinicznego uzyskano pozytywne efekty wskazujące na:

-dobrą tolerancję i bezpieczny profil tego leku w ZD u pacjentów powyżej 35 roku życia

-uzyskano potwierdzenie skuteczności terapii w zakresie poprawy pamięci

Z mojej perspektywy jest to kolejny dowód na to, że MITOCHONDRIA I PRODUKCJA ENERGII KOMÓRKOWEJ musi być elementem naszego skupienia się od początku. Dobrze zestrojone mitochondria będą przeciwdziałać starzeniu się i pojawieniu się demencji.

Komentarze

1 Komentarz do “Donosowe podawanie insuliny polepsza funkcje poznawcze”
  1. Romcio pisze:

    To jak to w koncu jest, w biochemiach m.in. harpera jest napiszne, ze glukoza do mozgu dochhodzi poprzez transportery niezalezne od insuliny, a tu badania ze insulina poprawia transport glukozy do mozgu.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...