Dziedziczność chorób psychiatrycznych w zespole Downa.

wrzesień 29, 2022 by
Kategoria: Wiedza o Zespole Downa

Kolejny dzień i kolejny raport. Przepraszam wybieram jeden z 4. Ten który jeszcze rozumiem. Nie napisałem tego wcześniej, ale jest zawsze grupa informacji medycznych z zakresu czy to anatomii, czy też biochemii, których po prostu nie rozumiem, więc je omijam. Jak ten o budowie końcówek synaptycznych, albo o dyfuzji metabolizmów.

Ten raport mi po prostu leży, gdyż potwierdza moją tezę, która mówi: zespół Downa “wyciąga” predyspozycje rodzinne do poszczególnych problemów.

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/ajmg.a.62948

image

Raport buduje swoją wizję w następujący sposób.Mamy jedną klinikę zajmującą się osobami z ZD. Zauważono tam, że bardzo duży odsetek osób z ZD, dotykają różne problemy, w języku polskim określane jako grupa chorób psychiatrycznych. Badano dalej i zauważono korelację między występowaniem takich problemów w rodzinie, a występowaniem ich w ZD.

Ja to powiem trochę po swojemu. Jak dyskutujemy razem o tym, co jest problemem w domu, to w bardzo dużym stopniu stwierdzamy, że gdzieś w rodzinie występują czy to problemy z dużym wahaniem nastrojów, cechami autystycznymi, czy też chorobą Parkinsona, chorobą dwubiegunową, schizofrenią jako przykład. Robiąc badania DNA dostajemy wtedy krótką informację o predyspozycjach do tych problemów czy to na ścieżce “jelitowej” jak w przypadku mieszkańców Polski na linii Białystok, Warszawa, Lublin, Przemyśl, Kraków, czy też na metylacyjnej, która jest ściśle skorelowana z detoksykacją, niestabilnością neuroprzekaźników obszar Wielkopolski, Bydgoszczy aż po Gdańsk. Często mówimy, że są pewne predyspozycje, ale one zamieniają się w występowanie problemu u osób z ZD, gdyż dodatkowy materiał genetyczny wzmacnia nierównowagi metabolizmów, aktywności poszczególnych genów ale i wpływają na budowę mikrobioty, która ma na to olbrzymi wpływ. Zawsze będę też powtarzał: osoby z ZD są w wielu swoich zachowaniach bardziej autystyczne niż jest to odwzorowane w całej populacji. Wynika to jak wspomniałem z predyspozycji do takiej prezentacji tytułem wzmocnienia ekspresji i aktywności wszystkich genów, gdyż są pod wpływem dodatkowego 21 chromosomu.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...