Ironman to za mało…osiągniecie jakiego nie było do tej pory.

maj 26, 2020 by
Kategoria: Wiedza o Zespole Downa

Wczoraj wrzuciłem ten wpis o chłopaku z zespołem Downa, który zrobił  pół “Ironmana” czyli specyficzny, bardzo ciężki zestaw 3 konkurencji: pływania, jazdy na rowerze, biegania. Nie chciałem tego komentować od razu, dziś już mogę i chcę zacząć od tego: JEST TO PRZEŁOM NA SKALĘ 21 WIEKU o jakim nikt jeszcze kilka lat temu nie pomyślałby. Dla mnie to rewolucja.

https://www.zespoldowna.info/ironman-to-za-malo.html

image

Dlaczego chcę Was zmusić do pomyślenia nad tym osiągnięciem Chris Nikic’a?

Zacznę trochę przewrotnie. Wczoraj rozmawiając z Darkiem, wymieniliśmy sobie hasła: “preferencje i dziedziczenie rodzicielskie”, “Mój to artysta i komputerowiec”, “Dla moich to mogłoby być tez celem.” Tak sobie “hasłowaliśmy”, ale konkluzja była jedna:

BARDZO DUŻO ZALEŻY OD SAMYCH RODZICÓW. JAK WIERZĄ W SWOJE DZIECKO.

…nie jest tutaj najważniejsza kwestia predyspozycji, ale na co POZWOLĄ RODZICE. Tutaj rodzice Chrisa pozwolili na wiele. Chłopak w ciągu 2 lat, codziennego treningu osiągnął dystanse na określonych konkurencjach, jakich często ludzie bez ZD nie osiągają.

2 KM PŁYWANIA

90 KM JAZDY NA ROWERZE

21 KM BIEGU.

…a teraz dlaczego to jest rewolucja?

1.Wiemy i akceptujemy to jako coś normalnego: chłopacy z ZD są w stanie podnosić duże ciężary ostatni przykład 161 kg poniżej:

https://www.zespoldowna.info/161-kg.html

Jednak nie są długodystansowcami, świetnie skoordynowanymi osobami….ale…

2.Wiemy, że pływanie jest terapią i osoby z ZD świetnie radzą sobie z pływaniem. Znów przykładów jest dużo. W pływaniu osoby z ZD zadziwiają i trochę przeczą temu co napisałem wyżej. Jednak tutaj woda wspomaga i koryguje to co poza nią jest oczywiste.

https://www.zespoldowna.info/plywanie-3.html

3.Zadam jednak pytanie takie: od kiedy mówi się, że osoby z ZD mogą jeździć na rowerze?

To ostatnie 12 lat, gdy dokonała się rewolucja w tym zakresie. Tak dopiero od 12 lat osoby z ZD są uczone do jeżdżenia na rowerze, gdyż mają problemy z widzeniem przestrzennym, równowagą, napięciem mięśniowym. W USA od 5 lat organizowane są letnie szkoły rowerowe, podczas których uczy się jeżdżenia i równowagi. Chris jedzie 90 km!!! I widać, że nie jest to łatwe dla niego, gdyż ciągle koryguje swoją postawę na rowerze. To jest sukces, jego sukces ogromny, bo to 90 km!!!

4.Bieganie. Od kiedy osoby z ZD biegają?

Ostatnie 8-9 lat. Dlaczego nie są w stanie fizycznie sprostać temu zadaniu. 21 km nie jest mało. To jest rewolucja na pewno, jeżeli popatrzymy na poziom zmęczenia jaki Chris miał po pływaniu, rowerze.

5.Co się stało, że mógł i był w stanie osiągnąć coś tak niewyobrażalnego?

ZGODA RODZICÓW NA TO BY ZMIERZYĆ SIĘ Z CZYMŚ NIEWYOBRAŻALNYM DLA OSOBY Z ZESPOŁEM DOWNA

2 LETNI TRENING I POŚWIĘCENIE TRENERÓW W TYM KIERUNKU.

SUPLEMENTACJA WYSIŁKOWA

DIETA

KONTROLA LEKARSKA.

PREDYSPOZYCJE RODZINNE.

Każdy z nas może zapewnić szansę na osiągnięcie czegoś niezwykłego dla swojego dziecka. Wystarczy spełnić ww. punkty, ale trzeba zacząć od siebie.

Należy otworzyć głowę na to, że moje dziecko z ZD coś może, a wtedy będzie lepszy dzień po prostu.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...