Jak są uwalniane neuroprzekaźniki

maj 10, 2010 by
Kategoria: Mózg, układ nerwowy

image

Tytułem uzupełnienia do dzisiejszej lektury o neuroprzekaźnikach prezentuję ten obraz podesłany oczywiście przez Richarda ze strony: http://ocw.mit.edu/OcwWeb/Brain-and-Cognitive-Sciences/9-98January–IAP–2009/CourseHome/index.htm

Co ten obraz przedstawia? Jak tłumaczy to Richard na początku mamy kolbę synaptyczną. To jest ten element w prawym dolnym rogu. Stamtąd następuje uwolnienie cząsteczek neuroprzekaźnika, które poprzez endosomy i pęcherzyki synaptyczne docierają do terminali synaptycznych, gdzie neuroprzekaźniki powinny być uwolnione. W ZD endosomy i pęcherzyki synaptyczne nie są w stanie działać właściwie, dostarczając sygnałów pomiędzy neuronami. Dlatego też naukowcy tacy jak grupa badaczy z University of Standfor pod kierunkiem doktora Salehiego czy grupa doktora Mobleya poszukują leku na udrożnienie tych procesów.

Pęcherzyki synaptyczne – wyspecjalizowane pęcherzyki transportujące, występujące w neuronach i odpowiedzialne za przechowywanie i transport neurotransmiterów.

Endosomy i Egzosomy – to także wyspecjalizowane pęcherzyki transportujące tworzone na szlakach wydzielania i wchłaniania komórkowego.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...