Jeżeli mamy choroby jelit to wchłanianie kwasu foliowego i witaminy B12 jest zdecydowanie ograniczone!

luty 3, 2023 by
Kategoria: Układ trawienny

Istotna część dzieci z ZD ma problemy jelitowe. Są one wzmacniane przez trisomię 21. Poziom intensywność problemów zależy od genów jakie dzieci dziedziczą od rodziców. To nie sam ZD jest tutaj powodem, ale typologia rodzinna. I tutaj padają zazwyczaj pytania u tych osób, które są świadome tych problemów i widzą to po naszych badaniach okresowych: “Jak się wchłaniają witaminy u mojego dziecka z ZD?”

https://journals.lww.com/md-journal/Fulltext/2022/12160/An_assessment_of_serum_vitamin_B12_and_folate_in.29.aspx

Nie patrzymy zatem na sam ZD, ale na to co jest w rodzinie. Jeżeli mamy alergie pokarmowe, mamy drażliwość na różnego rodzaju jedzenie, to już powinniśmy się zastanawiać, jaki wzór wchłaniania witamin z grupy B ma moje dziecko. Widać to od razu po homocysteinie, zawsze jest powyżej 7,5 umol/dl.

W raporcie, który tutaj załączyłem jest tylko potwierdzenie tego faktu. Pisze się wyraźnie w nim: poziom wchłaniania witaminy B12 i B9 (kwasu foliowego) jest słaby i zazwyczaj wymaga specjalnej suplementacji. Jeżeli dodamy do tego, że B12 bez cynku, a B9 bez B2 nie są w stanie funkcjonować, a te problemy ograniczają także wchłanianie tych elementów, to wniosek jest tylko jeden: trzeba suplementować nasze dzieci programem składającym się na witaminy z grupy, TMG, cynkiem i magnezem.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...