Bóle brzucha i ich przyczyny.

czerwiec 5, 2024 by
Kategoria: Układ kostny

Pisałem o tym już wiele razy, jednak pojawił się artykuł medyczny na ten temat i jest na tyle ciekawy, że wracam do tematu: co jest przyczyną bóli brzucha?

https://www.mdpi.com/2227-9067/10/9/1444

Bóle brzucha o których piszecie do mnie to często typologia IBS, czyli nadwrażliwych, idiopatycznie jelit. Często Wasze dzieci, narzekają na ból brzucha całkowicie bez powodów i trudno Wam je wskazać. Tym bardziej, że ich jedzenie jest mocno wybiórcze i selektywne.

Wracamy do wspomnianego artykułu. Nie jest on o dzieciach z ZD, ale o typologii tego bólu u pacjentów pediatrycznych. W badaniu wzięło udział ponad 50 dzieci ze średnią wieku 15 lat. Biopsje jelita cienkiego wykazały korelację między poziomem laktozy i DAO. Spowodowało to badanie w kierunku wrażliwości na histaminę tzw. HIT. “Aby zakończyć testy oceniające nietolerancję pokarmową/zespół złego wchłaniania, przeprowadziliśmy wyszukiwanie przeciwciał przeciwko transglutaminazie tkankowej w celu wykrycia celiakii (CD), wykonaliśmy testy oddechowe H2 w celu wykrycia zespołu złego wchłaniania fruktozy (FM) oraz przeprowadziliśmy wyszukiwanie przeciwciał IgA przeciwko infekcji H. pylori”.

Popatrzcie jak wyszedł rozkład diagnostyki u puli 51 osób:

*7 dzieci wykazało problem z wchłanianiem fruktozy (FM)

*8 dzieci miała HIT czyli problem z wrażliwością na histaminę

*8 dzieci miała miała LIT czy problem z wrażliwością na laktozę

Jednak kluczowym i dominującym układem, był mix zależności i tak:

*trzynaścioro dzieci (25,5%) miało HIT i LIT (wrażliwość na histaminę i laktozę)

*siedmioro dzieci (9,8%) miało FM z HIT (wrażliwość na fruktozę i histaminę)

*pięcioro dzieci (13,7%) miało FM i LIT (wrażliwość na fruktozę i laktozę)

*troje dzieci (5,9%) miało potrójną kombinację FM, HIT i LIT. (wrażliwość na fruktozę, histaminę i laktozę)

Jakie są wnioski z tych statystyk?

Zazwyczaj szukamy odpowiedzi na jedną przyczynę. Tutaj widać wyraźnie, że populacyjnie ta odpowiedź powinna być adresowana do dwóch, a nawet trzech złożonych problemów. Nie może zatem dziwić, że jednym podejściem nie likwidujemy problemu. Jest to też argument do tego by stosować diety typu BEZ…dla wielu składników w diecie jak bez laktozy, bez histaminy…jako przykład. Dopiero wtedy możemy zlikwidować podstawową przyczynę tych problemów, jestem o tym przekonany.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...