Mózg się regeneruje

sierpień 4, 2010 by
Kategoria: Mózg, układ nerwowy

To było kolejne pytanie: czy to prawda, że mózg się regeneruje? Czy cerebrolizyna ma zdolność do inicjacji regeneracji komórek mózgowych?

Badania nad mózgiem człowieka trwają i wciąż budzą zachwyty i spory. Kluczowym tematem przełomu wieków był spór czy mózg ma zdolności do regeneracji. Jeszcze w roku 2003 na Wydziałach Medycyny uczono, że człowiek rodzi się z określoną ilością komórek nerwowych i z nią umiera. Dzisiaj wiele badań potwierdza to, co od 2006 roku powszechnie przyjęte jest za pewnik:

MÓZG CIĄGLE SIĘ ROZWIJA I MOŻE SIĘ REGENEROWAĆ

Tak postawiona diagnoza jest szansą dla wszystkich mających do czynienia z degeneracją układu nerwowego. Oczywiście osoby z ZD są tutaj w tej grupie.

Jak wygląda dzisiejsza wiedza na ten temat:

1.Australijscy naukowcy z Instytutu Badawczego Menzies sprawdzili jak pracuje kora mózgowa po urazie i uważają, że ten najważniejszy organ w organizmie człowieka samodzielnie potrafi dostosować się do nowych warunków.

2.Kanadyjscy naukowcy ogłosili, że udało im się zmusić komórki dorosłego mózgu do ponownego wzrostu. To może być nadzieja dla osób cierpiących na schorzenia neurologiczne, takie jak np. choroba Alzheimera – informuje canada.com.

3.Naukowcy, którzy już na początku lat 90., odkryli, że w mózgu dorosłych ssaków, wbrew powszechnej opinii, są jednak komórki macierzyste, zmusili je do pracy. Udało im się, przy pomocy białka stymulującego wzrost, je "rozmnożyć" i odbudować zniszczoną część mózgu.

4.W laboratorium naukowcy "zniszczyli" w mózgach szczurów komórki hipokampu, części mózgu odpowiadającej za pamięć. Następnie poddali zwierzęta kuracji, która miała spowodować ponowny wzrost komórek nerwowych. Udało się. Zwierzęta odzyskały pamięć, ponownie zachowywały się tak, jak gryzonie z grupy kontrolnej.

5.Badania nad neueregeneracją mózgu w Japonii pokazują stały proces odbudowy komórek po uszkodzeniach i integrację ich do normalnego funkcjonowania całego mózgu.

6.Badania amerykańskich naukowców pokazały, że najskuteczniejszy proces regeneracji mózgu odbywa się poprzez terapię komórkami macierzystymi.

7.Badania rumuńskich, japońskich i amerykańskich naukowców pokazują zwiększenie intensywności neuroregeneracji po podaniu leków będących czynnikami inicjującymi proces aktywizacji komórek nerwowych.

Na dzień dzisiejszy mówi się o 5 lekach mogących inicjować regenerację mózgu ze względu na fizyczne uszkodzenie, ze względu na degenerację na tle chorobowym. Jednakże w dniu dzisiejszym, żaden z tych leków nie ma zakończonych badań klinicznych w tym konkretnie kierunku. W Europie uważa się, że cerebrolizyna jest takim lekiem i wielu przypadkach ( często beznadziejnych, na prośbę rodziny) jest on w tym celu stosowany. W jednym krańcowym przypadku, byłem świadkiem znaczącej poprawy stanu dziecka, którego mózg był istotnie uszkodzony,a po zastosowaniu takiej terapii stan zdecydowanie się poprawił.

Komentarze

Liczba komentarzy: 5 do “Mózg się regeneruje”
 1. do jarka pisze:

  jarek jakie to lekarstwa? możesz podać nazwy?

 2. Herman pisze:

  No właśnie, wnioskuje że jedno z nich to cerebrolizyna, drugi to może fluoksetyna, trzeci to coś w rodzaju samoskładających się nanopeptydów, reszta może jakieś substytuty komórek macierzystych? Może warto odświeżyć temat, od wpisu minęło 2,5 roku, niektóre trwające wtedy testy powinny byli już się zakończyć.

 3. Piotr pisze:

  Co jakiś czas pojawiają się nowe artykuły. Ostatnio widziałem takie:

  http://medicalxpress com/news/2013-03-nerve-cellsdirectly-brain.html
  http://medicalxpress com/news/2013-03-nerve-regeneration-therapy-boost-discovery.html

  Zamiast spacji przed “com” trzeba włozyć kropkę. Z jakiegoś powodu wstawianie linków mi nie wychodzi, bo komentarz na stałe pozostaje na liście oczekującej na moderację.

  Niestety artykułów “lek na regenerację komórek nerwowych dopuszczony do obrotu” brak póki co.

 4. Piotr pisze:

  Co jakiś czas pojawiają się nowe artykuły. Ostatnio widziałem takie:

  medicalxpress com/news/2013-03-nerve-cellsdirectly-brain.html
  medicalxpress com/news/2013-03-nerve-regeneration-therapy-boost-discovery.html

  Zamiast spacji przed “com” trzeba włozyć kropkę. Z jakiegoś powodu wstawianie linków mi nie wychodzi, bo komentarz na stałe pozostaje na liście oczekującej na moderację.

  Niestety artykułów “lek na regenerację komórek nerwowych dopuszczony do obrotu” brak póki co.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...