Noradrenalina jest skuteczna!!!

grudzień 6, 2010 by
Kategoria: Mózg, układ nerwowy

O godzinie 12.15 wczoraj dostałem pierwszą informację. Pomyślałem takich już było kilka…poczeka. O 14.32 dostałem kolejny raz od Toma z USA. Pomyślałem: “Jaś ma dzisiaj urodziny…poczeka!”. O 17.12 dostałem maila od Richarda: “Jarek, chyba już czytałeś, ale tak …przeczytaj!”. Maili od Richarda nie odkładam na bok…no i niezły news dotarł do mnie Uśmiech !

Zaczynamy od początku. Musicie wrócić do historii o noradrenalinie z przed roku w pięciu częściach i o doktorze Salehi.

http://www.zespoldowna.info/noradrenalina-cz-1/

http://www.zespoldowna.info/noradrenalina-cz-2-troche-historii/

http://www.zespoldowna.info/noradrenalina-cz-3-czyli-komentarz-do-badan-ahmada-salehi-kierownika-projektu/

http://www.zespoldowna.info/odpowiedz-na-odpowiedz-czyli-noradrenalina-cz-4/

http://www.zespoldowna.info/jeszcze-raz-o-noradrenalinie-cz-5-czyli-jak-i-na-czym-polegalo-doswiadczenie-naukowcw-ze-stanford/

Tym, którym się nie chcę przypomnę:

“Myszy trisomiczne bez leczenia były niezdolne do zmiany ich zachowań w odpowiedzi na zmieniające się okoliczności. Nie budowały gniazd, gdy zostały przeniesione do nowej klatki, tak jak to robią “normalne“ myszy. Pokazywały także istotne deficyty w umiejętnościach takich jak “uczenie kontekstowe”, kiedy zostały poddane wpływowi różnych tonów dźwiękowych i wstrząsów elektrycznych w różnych sytuacjach. Jednakże czynności te natychmiast się poprawiały po zaledwie pojedynczej dawce droxidopy (L-DOPS-leku) po czym zanikały po 2 tygodniach.”

Dzisiaj mamy relację doktora Salehi po jego rocznych doświadczeniach, które zostało opublikowane w najnowszym Science Translational Medicine.

Zacznijmy od tego, że badania z przed roku łączyły neurodegenerację układu nerwowego, a w szczególności miejsca sinawego myszy trisomicznej z deficytami pamięci, brakiem umiejętności do nauki i zdobywania doświadczeń. Miejsce sinawe normalnie jest odpowiedzialne za produkcję noradrenaliny koniecznej dla hipokampu aby kształtować pamięć kontekstualną i relacyjną pozwalającymi na np: odnalezienie się myszy w polu kukurydzy, czy też umożliwia budowanie gniazda w nowym środowisku poprzez “przypomnienie” nabytych doświadczeń i zachowań. W trakcie tych badań udowodniono, że poziom noradrenaliny u myszy badanych był zdecydowanie na niższym poziomie niż u myszy bez trisomii.

Kiedy w obecnych badaniach myszom Ts65Dn (trisomicznym) podano kombinację leków, które utrzymywały poziom koncentracji noradrenaliny w hipokampie, natychmiast deficyty pamięci i zdolności do nauki w hipokampie zostały odbudowane !!!

Badacze oraz kierownicy projektu w tym doktor Salehi byli zaskoczeni faktem, że zdolności poznawcze myszy Ts65DN zostały “naprawione” niemalże w ciągu godziny!!!

Dr.Salehi do swoich testów wykorzystywał L-DOPS, która była nośnikiem noradrenaliny do mózgu przenikającej przez barierę krew-mózg.

Innym efektem rocznych prac zespołu doktora Salehi był dowód potwierdzający, że:

GEN APP JEST KLUCZOWYM ELEMENTEM POWODUJĄCYM DEGENERACJĘ MIEJSCA SINAWEGO (locus coeruleus)!!!

Jak to zbadano? Mysz trisomiczna Ts65Dn została w wyniku testów stworzona z 2 genami APP (gdy w trisomicznym przypadku jest to zawsze 3, a u zdrowej 2 geny) i okazało się, że tak zmodyfikowana mysz NIE MA ZDEGENEROWANEGO MIEJSCA SINAWEGO!!!!

Wniosek płynący z tego ostatniego badania potwierdza słuszność poszukiwania leków “przeciwko” APP i stosowania suplementów ograniczających jego ilość u osób z ZD!!!

A co do głównego badania-to od roku cały świat ZD czeka na protokół użycia L-DOPS do zwiększenia noradrenaliny w mózgu!

Komentarze

Liczba komentarzy: 2 do “Noradrenalina jest skuteczna!!!”
  1. Albert pisze:

    Jarek jak myślisz kiedy ten protokół będzie gotowy łącznie z lekiem?

  2. jarek pisze:

    Doktor Salehi niestety nie umiał precyzyjnie tego faktu okreslić. Jest to cały czas przedmiot badań i to one zadecydują o terminach.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...