“Od kiedy badać tarczycę dziecku z zespołem Downa?”

styczeń 8, 2019 by
Kategoria: Tarczyca

Jest kilka czynników, które trzeba rozważać ZAWSZE. Po pierwsze czy dziecko ma problemy z układem pokarmowym. Jeżeli ma to od razu analiza tarczycy na poziomie ft3, ft4 jest konieczna, pamiętając że miara TSH jest skrajnie niemiarodajna.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30149478/

Drugim czynnikiem, który determinuje szybkie podejście do tematu tarczycy to występowanie choroby Hashimoto u mamy i przebieg ciąży. Jeżeli występowała choroba Hashimoto, jeżeli było cięcie przed 36 tygodniem to tarczycę należy skontrolować już po 3 tygodniu życia.

Jeżeli jednak dziecko rodzi się z wadą serca, to badanie tarczycy i jego funkcji jest konieczne od razu…ZNÓW NA POZIOMIE FT3, FT4.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20929702

Jeżeli dziecko nie ma wad rozwojowych, ale ma niskie napięcie mięśniowe, nie ma sił na karmienie piersią to w 4 tygodniu życia warto zrobić badania sprawdzające poziom hormonów tarczycy. 

Ostatni przypadek, gdy dziecko jest bez wad, jest karmione piersią to badanie hormonów tarczycy powinno być zrobione do 3 miesiąca życia, pamiętając że dużo korzysta z tego jak mama się odżywia, jak funkcjonują jej hormony.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...