Ojciec z zespołem Downa.

Luty 7, 2020 by
Kategoria: Wiedza o Zespole Downa

Co mnie cieszy najbardziej w tym co robię? Efekt prawdziwości, czyli jeżeli coś kilka lat temu opisywałem, że jest możliwe i teraz okazuje się być nie tylko możliwe ale i prawdziwe  to mnie to rajcuje Uśmiech

Kiedyś pisałem, że mężczyzna z ZD może mieć dzieci, pomimo wielu krytycznych opinii na temat takiego, mojego poglądu, bo przecież profesorowie mówią, że to nie jest możliwe. W temacie bezpłodności mężczyzn z ZD dostało mi się po cichu najbardziej…a ja na podstawie raportów z lat 90-tych i tego poniżej uważałem zawsze inaczej:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17094988

“Chociaż zgłaszano, że mężczyźni z zespołem Downa są niepłodni, nie zawsze może to być prawda. Niepłodność u mężczyzn została przypisana wadliwej spermatogenezie, ale nieznajomość aktu seksualnego może być jednym z czynników. Ważne jest, aby doradzać mężczyznom z zespołem Downa po okresie dojrzewania o zastosowaniu środkach antykoncepcyjnych.”

Dzisiaj mogę po raz kolejny powiedzieć, że bezpłodność nie jest mechanizmem trwałym, a wynika głównie z metylacji i pracy mitochondriów danej osoby w połączeniu z czynnikami na to wpływającymi. Pojawiają się kolejne doniesienia z krajów międzyzwrotnikowych, gdzie jakoś żywności wciąż jest jest najwyższa, o tym że są mężczyzny z ZD mający rodziny i dzieci.

Najnowsza publikacja jest nawet raportem naukowym mówiącym o 36 letnim mężczyźnie z zespołem Downa, który ma dwóch zdrowych synów!

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/32003054/

Mężczyzna ten ma pełną trisomię 21 chromosomu.Badania DNA potwierdziły, że mężczyzna jest ojcem swoich synów, zatem mamy to co przy ostatniej historii z Syrii było podnoszone.” Stężenie LH, FSH, testosteronu i 17-OH progesteronu mieściło się w prawidłowym zakresie u tego ojca z zespołem Downa.”

Konkluzja raportu jest bardzo cenna, gdyż wskazuje że nie jest to odosobniony przypadek:

“Według naszej najlepszej wiedzy jest to drugi raport dotyczący mężczyzny z zespołem Downa, który ma dwoje normalnych dzieci na świecie. Obecne badanie nie tylko popiera rzadkie dowody na płodność mężczyzn z zespołem Downa, ale także podkreśla ostrożność w doradzaniu osobom odpowiedzialnym za opiekę nad dorosłymi z tym stanem na temat możliwej płodności i przenoszenia chorób seksualnych.”

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...