Spotkają się w… pilotażowym przedszkolu.

grudzień 1, 2009 by
Kategoria: Projekt edukacji

Źródło: Echo Miasta

Według obietnic urzędników od września ruszy u nas pilotażowy program, który włączy w zajęcia przedszkolne dzieci z zespołem Downa.


Od ponad roku rodzice maluchów, które mają zespół Downa, spotykają się z urzędnikami wydziału edukacji naszego magistratu. Przekonują, by Wrocław stał się pierwszym miastem w Polsce, które utworzy przedszkolne grupy integracyjne dla dzieci z tym schorzeniem. Teraz takie grupy obejmują głównie dzieci z autyzmem. – We wrześniu zaczynamy. Na razie nie mogę powiedzieć, które dokładnie przedszkola będą miały takie grupy. Na pewno jedną będzie miało przedszkole przy ul. Nowowiejskiej – mówi Ewa Szczęch, kierownik działu kształcenia ponadgimnazjalnego i specjalnego wydziału edukacji Urzędu Miasta. Magistrat nie ma dokładnych statystyk, ile dzieci w wieku przedszkolnym (konkretnie trzylatków) z zespołem Downa jest w naszym mieście. Na razie program przygotowany jest dla ośmiorga dzieci. – Ale jeśli na przykład w czerwcu okaże się, że jest ich troszkę mniej lub więcej, to nie ma problemu – zapewnia Ewa Szczęch. Integracja dla tych dzieci jest ogromną szansą.
Rodzice bardzo by chcieli, by jedna z takich grup integracyjnych powstała w przedszkolu integracyjnym nr 93 przy ul. Grochowej. Ta placówka od dawna zajmuje się dziećmi niepełnosprawnymi, pomaga również tym z zespołem Downa. – Od 2006 r. realizujemy rządowy program, który pomaga nie tylko niepełnosprawnym dzieciom, ale również ich rodzinom. Dotyczy to każdego rodzaju niepełnosprawności, również zespołu Downa. Mamy u siebie takie dzieci, pracujemy z nimi i z ich rodzicami. To są fantastyczne maluchy – mówi Anna Klempous, dyrektorka tego przedszkola. Kobieta podkreśla, że w przypadku dzieci niepełnosprawnych, możliwość uczenia się z pełnosprawnymi rówieśnikami to ogromna szansa. – Oczywiście korzyści są obopólne, bo zdrowe dzieci uczą się tolerancji, pomocy i współczucia – dodaje Klempous. Czy na Grochowej powstanie jeszcze jedna grupa integracyjna, okaże się za kilka miesięcy. Urząd Miasta bierze także pod uwagę przedszkole przy ul. Ścinawskiej.

as

W piątek w przedszkolu integracyjnym nr 93 dzieciaki miały BAL KARNAWAŁOWY.
Jak widać, zabawa była przednia

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...