W zespole Downa potwierdzono: nieprawidłowości w rozpowszechnianiu się komórek mózgowych i obniżoną ilość komórek w móżdżku

grudzień 7, 2010 by
Kategoria: Mózg, układ nerwowy

Ostatnio głównie zajmuję się poszukiwaniem odpowiedzi na pytanie: Jaki lek pomoże w ZD? Dzięki naukowcom włoskim mogę napisać dzisiaj także o dalszym postępie badań w zakresie anatomii osób z ZD.

image

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21040072

W badaniach włoscy naukowcy skupili się zarówno nad modelem myszy trisomicznej jak i na osobach z ZD. Ich celem była identyfikacja zmian anatomicznych w obrębie mózgu na poziomie komórkowym.

Kluczowe wnioski z obserwacji jakie przeprowadzili sprowadzają się do potwierdzenia, iż w ZD istnieje bardzo słaba neurogeneza. Dla badaczy jest to ściśle związane z istnieniem ograniczonych funkcji poznawczych w ZD, które mają być “naprawione” dzięki podaniu odpowiednich leków (obecnie są poszukiwane).

Z drugiej strony badając płody 17-21 tygodniowe stwierdzono wyraźny błąd w rozpowszechnianiu się komórek. W rejonie móżdżka zaś występuje zdecydowanie obniżona liczba komórek w stosunku do ilości uważanej za standardową.

Konkludując Włosi podkreślili:

“ZREDUKOWANY POTENCJAŁ ROZPOWSZECHNIANIA SIĘ KOMÓREK, W POŁĄCZENIU Z OGRANICZONĄ NEUROGENEZĄ CHARAKTERYZUJE BADANE MÓZGI TRISOMICZNE”.

Czyżby te badanie podkreślało zatem konieczność używania takich leków jak cerebrolizyna i prozac w ZD by wspomóc namnażanie komórek nerwowych i ich neurogenezę?

Komentarze

1 Komentarz do “W zespole Downa potwierdzono: nieprawidłowości w rozpowszechnianiu się komórek mózgowych i obniżoną ilość komórek w móżdżku”
  1. Albert pisze:

    Tak też myślę.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...