Cerebrolizyna a sonic hedgehog. Szukamy leku na zespół Downa.

kwiecień 14, 2014 by
Kategoria: Wiedza o Zespole Downa

O SONIC HEDGEHOG wikipedia mówi: “Niektórzy lekarze i specjaliści krytykują nadawanie zabawnych nazw genom i białkom, gdyż dziwne może być informowanie upośledzonych pacjentów, iż „ich dziecko posiada mutację w genie Sonic Hedgehog”, czyli jeżyka z gier komputerowych firmy Sonic. I w naszej sytuacji mamy zatem TO coś… co jest w pierwszym momencie niezrozumiałe.

Czym jest zatem Sonic Hedgehog (SHH) w medycynie: “SHH jest najbardziej znanym ligandem w tzw. hedgehog signaling pathway (pol. dosł. szlak sygnałowy jeży), którego kluczową rolą jest regulacja organogenezy, a więc też parzystości i liczby kończyn”.

Pisząc ostatnio o substancji białej, jej istotnie zredukowanej ilości w ZD

http://www.zespoldowna.info/substancja-biala-a-funkcje-poznawcze.html

rozpocząłem poszukiwania leku, który mógłby w sposób istotny poprawić tą część mózgu. Analizując raporty z prac nad nowymi lekami w kierunku ZD zauważyłem, że często wykorzystują pewien mechanizm związany z szlakiem sygnałowym jeży czyli SHH, który w ZD jest ponadaktywny, jak informują te badania:

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/21266456/?i=6&from=/22541295/

Z drugiej strony mamy jednak do czynienia z deficytem “odpowiedzi” SHH w zespole Downa. W najnowszych badaniach nad lekiem dla ZD BADACZE ciągle się nawołują do “poszukiwania agonisty SHH”, czyli substancji współdziałającej, wywołującej reakcję w komórce. http://www.sciencedaily.com/releases/2013/09/130904140946.htm Może to jednak oznaczać, że w naszym przypadku funkcjonowanie SHH jest jednak nieadekwatne do potrzeb, zbyt słabe.

Wystukałem zatem hasło: SHH i drug (lek). Zostałem zaskoczony, gdyż na 3 pozycji pojawiło się badanie, które mówiło:

“The Sonic hedgehog (Shh) signaling pathway stimulates neurogenesis after stroke.” czyli SHH stymuluje neurogenezę po udarze.

image

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/23696546/

Lek opisywany w tym raporcie to cerebrolizyna. Przeczytałem ten raport kilkukrotnie. Pierwsza sucha informacja jaka do mnie dotarła to fakt, że SHH jest wykorzystywana w wywołanym przez cerebrolizynę procesie neurogenezy i naprawia układu neurologicznego po udarze. Po chwili przyszła refleksja: jeżeli w ZD SHH jest błędne, to ten efekt cerebrolizyny może być bardzo słaby w ZD w stosunku do tego co uzyskuje się w po udarach.

Czytając wnioski zauważyłem te zdanie: These results demonstrate that the Shh pathway mediates cerebrolysin-enhanced neurogenesis and white matter remodeling and improves functional recovery in rats after stroke.

Pojawiło się w nim wyrażenie “remodelling ciała białego”. Doszedłem do początku mojej analizy. Z drugiej strony potwierdzona została teza, że neurogeneza cerebrolizyny i jej zakres (opisany poniżej) wykorzystują ścieżkę SHH.

image

http://www.ibg.uu.se/digitalAssets/119/119274_menon-preeti-report.pdf

Mamy zatem matematykę Uśmiech Mamy neurogenezę możliwą do osiągnięcia. Mamy substancję, która ją skutecznie, bardzo silnie stymuluje (cerebrolizynę). Mamy “ścieżkę” jaką możemy wykorzystać do tego…ale jest ona “wyboista i dziurawa”. Powstaje pytanie:

CO ZROBIĆ BY ŚCIEŻKA BYŁA DOBRA, BEZ DZIUR I WYBOJÓW? JEŻELI TAK BĘDZIE TO MAMY MOŻLIWOŚĆ ZAINICJONOWANIA SILNEGO PROCESU NEUROGENEZY I ODBUDOWY CIAŁA BIAŁEGO!

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22692966

image

 

Czytamy: “ EGCG wspiera namnażanie komórek i aktywizację ścieżki sonic hedgehog podczas aktywizacji neurogenezy  w hipokampie u dorosłych” SZOK!!!

EGCG PODAWANA PRZED I Z CEREBROLIZYNĄ MOŻE DAĆ DUŻO LEPSZE REZULTATY?!

Gdy to do mnie dotarło zacząłem “przeszukiwać” moją rzeczywistość i istotnie kilka dzieciaków po cerebrolizynie osiąga lepsze rezultaty bo też biorą EGCG…ale czy tak jest? Konieczne są zatem dodatkowe obserwacje. Polecam to uwadze Waszej!

Komentarze

Liczba komentarzy: 4 do “Cerebrolizyna a sonic hedgehog. Szukamy leku na zespół Downa.”
 1. Basia pisze:

  Muszę przyznać, że w trakcie podawania cerebrolizyny jednocześnie z EGCG trudno było mi dostrzec jej działanie. Jednak po zakończonej kuracji coś ruszyło. Obecnie mamy już ponad 2 tygodniową przerwę i Kevin stale nas czymś zaskakuje. Jest bardzo aktywny i sprawny ruchowo, wszystko go interesuję, nawet wyraźnie zaczął mówić MAMA. Czy to przypadek???
  Pozdrawiam
  Basia

 2. Can pisze:

  Basiu nic nie dzieje się przypadkiem. Praca daje zawsze efekty, raz większe a raz mniejsze. Leki, suplementy uchylają jedynie drzwi, aby je otworzyć w całości musi iść zatem praca, wiosna, ruch i dużo radości…wszystko ma swój cel. Najłatwiej go połączyć w przedszkolu, trudniej w żłobku, domu i szkole.

 3. Can pisze:

  Basiu, Richard i Thomas potwierdzili, że to ma sens EGCG i cerebrolizyna.

 4. Marta pisze:

  U nas po pierwszej serii cere, kiedy Marysia nie dostawała suplementów, ja nie widziałam specjalnych efektów.
  Natomiast ostatni miesiąc to jest mega skok rozwojowy.
  Ja myślałam sobie, że to efekt EGCG i pozostałych suplementów, ale może rzeczywiście jest to złożenie drugiej serii cere i egcg w jednym czasie.
  Cokolwiek by to nie było, efekt jest. (oczywiście mamy też ostatnio super panią neurologopedę i innych fajnych terapeutów)
  ruchowo – zaczyna w końcu raczkować i stawać przy meblach
  gada jak najęta i pojawiają się nowe zabawy, umiejętności
  jest super

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...