Wyłączyć dodatkowy chromosom…i co dalej

październik 24, 2013 by
Kategoria: Wiedza o Zespole Downa

18 lipca dowiedzieliśmy się, że jest to możliwe http://www.zespoldowna.info/wyciszenie-dodatkowego-chromosomu-w-zespole-downa-od-dzisiaj-jest-mozliwe.html . Wyciszenie dodatkowego chromosomu 21 w warunkach laboratoryjnych spowodowało istotną rewolucję w podejściu do możliwości genetyki, biologii i tego co po takim działaniu może mieć miejsce.

Poziom zainteresowania tematem od tego momentu rośnie. Pytaliście się, czy wiemy coś więcej. Niestety dopiero w dzisiejszej prasie i na dzisiejszych blogach można znaleźć nowe informacje.

image

http://www.boston.com/news/science/blogs/science-in-mind/2013/10/23/new-insights-into-down-syndrome-boston-genetics-conference/u74hAIJApa6it4pVJegPLN/blog.html

W artykule tym kluczowe opinie dotyczą przede wszystkim tego, że ten mechanizm wyciszania chromosomu, a co za tym idzie aktywności genów z 21 chromosomu, przekłada się na regulację genów zlokalizowanych na innych chromosomach!!! Może to świadczyć o tym, że istnieją zależności, których obecnie nie obserwujemy, ale w wyniku metody wyciszania mogą objawić się jako kluczowe do kontroli.

Z drugiej strony autorka podkreśla, że metoda ta może być użyteczna w różnych terapiach, ale do tego potrzebne są jeszcze lata doświadczeń. Obecnie prowadzi się je na myszach z komórkami trisomicznymi.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...