Zadaję Pani Minister pytanie numer 10

styczeń 25, 2010 by
Kategoria: Projekt edukacji

Zaczynamy cykl pytań, które w świetle propozycji Ministerstwa z naszej strony paść powinny. Tych, którzy jeszcze nie zapoznali się z problemem odsyłam tutaj: http://www.zespoldowna.info/masz-dziecko-ktre-potrzebuje-pomocy-w-zakresie-edukacji-jezeli-tak-to-ten-artykul-jest-dla-ciebie-i-powiedz-o-nim-wszystkim-twoim-znajomym/

A o to kolejne pytanie do Pani Minister. Przy tej okazji pokażę jak można to zrobić.

1.Moje pytanie brzmi:

Szanowna Pani Minister, zarówno w świetle raportu z projektu Wszystko Jasne, który znajduje się na na naszej stronie  http://www.zespoldowna.info/raport-z-projektu-wszystko-jasne/, jak i w kontekście podpisanych przez Polskę dokumentów międzynarodowych:

”Każde dziecko ma fundamentalne prawo do nauki i należy dać mu szansę osiągnięcia i utrzymania odpowiedniego poziomu kształcenia. Każde dziecko ma charakterystyczne, indywidualne cechy, zainteresowania, zdolności, potrzeby w zakresie nauczania. Systemy oświaty powinny być tworzone, a programy edukacyjne wdrażane z uwzględnieniem dużego zróżnicowania tych charakterystycznych cech i potrzeb. Dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych muszą mieć dostęp do zwykłych szkół, które powinny przyjąć je w ramach nauczania, stawiającego w centrum zainteresowania dziecko i zdolne zaspokoić jego potrzeby. Zwykłe szkoły o tak otwartej orientacji są najskuteczniejszym środowiskiem zwalczania dyskryminacji, tworzenia przyjaznych społeczności, budowania otwartego społeczeństwa oraz wprowadzania w życie edukacji dla wszystkich.

Deklaracja z Salamanki. Wytyczne dla działań w zakresie specjalnych potrzeb edukacyjnych przyjęte przez Światową Konferencję dotyczącą Specjalnych Potrzeb Edukacyjnych: Dostęp i Jakość przekład MEN, Wydawnictwo UNESCO, Warszawa 1994, s.8 Polska zaakceptowała ten dokument.

W tym kontekście moje pytanie jest proste: Dlaczego Polska nie przestrzega podpisanych dokumentów międzynarodowych w zakresie edukacji osób niepełnosprawnych i nie stwarza szans osobom o deficytach edukacyjnych równego dostępu do szkół masowych, spychając je do szkół “wydzielonych”-integracyjnych ?

2. Wchodzę na stronę: http://www.konferencje.men.gov.pl/index.php?option=com_wrapper&view=wrapper&Itemid=232

3.Wypełniam dane, które są oczekiwane przez administratora:

-w kategorii ustawiam specjalne potrzeby edukacyjne

oraz wypełniam dane osobowe oczekiwane przez MEN

-w treści pytania wklejam moje pytanie

Po wypełnieniu całej ankiety naciskam klawisz wyślij pytanie i już po wszystkim :)

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...