Zdrowe dziecko z zespołem Downa wg. rodzica

Maj 6, 2021 by
Kategoria: Wiedza o Zespole Downa

Wiemy jak myśli lekarz. Jak myśli rodzic? “Urodziłam dziecko z ZD…dlaczego nie znaleźli w nim wady?”…no właśnie jakiej wady?”

Zespół Downa jest wadą, ale genetyczną. Problemy zdrowotne wynikają z “nieuchwytnej dla oka” wady genetycznej. To jest kluczowe: wady się nie widzi. To co możemy zobaczyć to jej implikacje. Najczęstsze:

-zmiany wyglądu twarzy

-określoną budowę dłoni, stóp

Te które trzeba diagnozować, bo nie są widoczne to:

-wada serca najbardziej oczywista

-błędy w budowie anatomicznej

Załóżmy, że dziecko z ZD nie ma nich, albo inaczej: są one w tym momencie nieznaczne. Czy to oznacza, że dziecko jest zdrowe?

No właśnie. W systemie opieki zdrowotnej lekarz wypisujący dziecko ze szpitala mówi, że dziecko jest zdrowe. Dla rodzica jest to manipulacja z którą sobie nie radzi po prostu. Z jednej strony jest zdrowe, z drugiej ktoś powiedział że ma ZD…a po sprawdzeniu w internecie nie wiemy co o tym powiedzieć, co o tym myśleć, skoro osoby z ZD są kompletnie odsuwane od społeczeństwa tytułem ich niepełnosprawności . I nie godzimy się z tym, że lekarz jednak powiedział prawdę: na ten moment, mając do dyspozycji te metody badawcze jakie ma oraz wiedzę jaką ma, to dziecko jest zdrowe!!!…a co z tego że ma zespół Downa. Niestety będzie tak do końca.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...