Zespół Downa jest przyczyną trwałej cukrzycy noworodkowej, która jest autoimmunologiczna, ale nie jest związana z polimorfizmem genu HLA.

kwiecień 17, 2019 by
Kategoria: Wiedza o Zespole Downa

Powiem szczerze ta wiadomość mnie zaskoczyła w dużym wymiarze. Wśród dzieci z ZD, które znam cukrzyca występuje bardzo często. Zazwyczaj jest diagnozowana jako cukrzyca typu 1. Jednak najnowsze badania wskazują na kompletnie inną etiologię tego zjawiska.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30962220/

Czytając powyższy artykuł dowiaduję się, że cukrzycę podobnie jak białaczkę, epilepsję występujące w wieku poniżej 6 miesiąca życia, należy traktować jako chorobę autoimmunologiczną. I co jest ważne: nie jest to kwestia występowania tylko i wyłącznie polimorfizmów genu HLA, ale specyficznego krzyżowego występowania mechanizmów typowych dla cukrzycy typu 1 z towarzyszeniem tego polimorfizmu, który łączy się z patologią wynikającą z trisomii 21 chromosomu, która nie ma powiązań z tym polimorfizmem.

Oznacza to, że ten typ cukrzycy może mieć kompletnie inne zróżnicowane mechanizmy działania i poziomy wrażliwości, które mogą innego protokołu niż te dotychczas przyjęte…a występują 4krotnie częściej w ZD niż u populacji bez ZD.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...