….a jednak zespół Downa można leczyć.

kwiecień 5, 2022 by
Kategoria: Mózg, układ nerwowy

Najnowsze dane z pola nauki pokazują, że jednak zespół Downa można leczyć…to co powoduje. W istocie są to wciąż badania na myszach, a nie na ludziach jak w autyzmie, ale znów mamy istotny przełom.

image

Tematem prac tym razem była poprawa funkcjonowania mózgu i funkcji poznawczych. University of Colorado Anschutz Medical Campus oraz badacze z Partner Therapeutics, testowali znany i zatwierdzony przez FDA lek o nazwie Leukine (sargramostim)

https://bipold.aotm.gov.pl/assets/files/zlecenia_mz/2020/153/RPT/153_OT.4311.11.2020_Leukine_BIP.pdf

Lek jest też dopuszczony do użycia w Polsce jak widać wyżej w linku. Badaniu podano model myszy z ZD. Lek jest środkiem wspierającym chemioterapię, gdyż stymuluje produkcję i dojrzewanie, białych krwinek.

Jak czytamy w raporcie:

“Przedkliniczne badania na myszach wykazały, że podawany przez jeden miesiąc codziennie lek odwrócił utratę zdolności uczenia się i pamiętania. Spowodował odbudowanie utraconych określonych komórek nerwowych i znaczne zmniejszenie nieprawidłowej aktywacji astrocytów wspierających nerwy w mózgach myszy.”

Co jest ważne, badania na myszach rozpoczynają fazę badań klinicznych potwierdzających bezpieczeństwo podawania leków i ich dawkę. Zatem może to być dość szybki proces, gdyż lek jest już znany prawie 30 lat.

Komentarze

1 Komentarz do “….a jednak zespół Downa można leczyć.”
  1. Agga pisze:

    Wreszcie jakieś dobre informacje w tym, na razie, trudnym roku :)

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...