Celiakia, wrażliwość na pszenicę, wrażliwość na gluten która nie jest celiakią, wrażliwość na histaminę to nie jest to samo – genetyka

luty 9, 2022 by
Kategoria: Układ trawienny

Znów wracamy do panelu genetycznego. Czytam, tłumaczę i wciąż powtarzam: z genów wynika wrażliwość na histaminę, tytułem wrażliwości na gluten. To zdanie zabija słuchającą i ona od razu wybucha, że przecież dziecko ma celiakię i jest na diecie bezglutenowej….i niby wszystko się zgadza ale…

Wracamy do wcześniejszego wpisu. Tam umieściłem to zdjęcie i ten cytat.

https://www.zespoldowna.info/celiakia-wrazliwosc-na-pszenice-wrazliwosc-na-gluten-ktora-nie-jest-celiakia-wrazliwosc-na-histamine-to-nie-jest-to-samo-diagnoza-celiaki.html

image

“Jak się okazało sytuacja występowania celiaki może być jednak bardzo szeroka, a osoby z ZD i ich opiekunowie nie są świadomi jej występowania gdyż przybiera ona często formę BEZOBJAWOWĄ! Co to znaczy? Okazuje się, ze można mieć uszkodzone kosmki jelitowe, nie tolerować glutenu, a jednak bez występowania zaparć, biegunek, czy innych dolegliwości związanych z trawieniem!!!

https://www.hindawi.com/journals/cripe/2011/970143/

Zrobiłem to, żeby pokazać istotną różnicę między wrażliwością na gluten w różnych formach a celiakią. Powtarzam, celiakia jest chorobą dziedziczną, autoimmunologiczną…a w ZD występuje dość często pod warunkiem zdiagnozowania stanu kosmków jelitowych. Nie każdy to robi…a jednak dzieci z ZD są bardzo wrażliwe na gluten patrząc na samą chociażby tarczycę i ilość występowania chorób autoimmunologicznych. Wracamy do genów i ich wpływowi na wrażliwość na gluten.

Geny w każdym z przypadków wspomnianych poprzednio mogą być takie same!

image

Popatrzmy na panel, jakie występują geny. Nie bez kozery są opisane jako celiakia&wrażliwość na gluten.

image

image

Zamieszam trochę. Według dwóch badań do jakich dotarłem, wskazuje się że w ponad 90% przypadków wrażliwości na gluten, która nie jest celiakią, problemem istotnym jest gen DAO i jego niska aktywność. Ze swojej strony potwierdzę/uzupełnię, że te osoby z celiakią które trafiły do mnie, w podobnym udziale, mają problem z DAO. Dopowiem, więcej: w zespole Downa kluczowym problemem może być potrojenie genu PDXK, który to jest spowolniony i w efekcie daje mniej witaminy B6 aktywnej w metabolizmie i ciężko nam przez niego się “przedostać” w normalny suplementacyjny sposób. Dlaczego to jest tak ważne? Bez aktywnej B6, nie ma aktywnego DAO. Stąd dla mnie diagram dla zespołu Downa w naszym temacie będzie wyglądał tak:

image

Co to oznacza?

1.Każda osoba z ZD ma problem z metabolizmem witaminy B6 w jej formie aktywnej. Każda w sposób spersonalizowany. Oznacza to, że w osoczu, w badaniach, zawsze będzie jej dużo…w metabolizmie mało.

2.Mało witaminy B6 w formie P5P, to mała aktywność DAO, enzymu kluczowego dla degradacji nadmiernej ilości histaminy.

3.Geny z rodziny HLA towarzyszą osobom z ZD tytułem dziedziczenia. Ich działalność autoimmunologiczna się wzmacnia tytułem glutenu, ten wywołuje wzrost histaminy….czyli histaminy, która nakręca deregulację immunologiczną w ZD.

4.A na taką reakcję mamy za mało enzymu DAO…do tego dochodzi dieta osób z ZD, której towarzyszy zapychanie się wszystkim co jest glutenowe (pierogi, makarony, bułki, chleby,ciastka). Salto mortale tak to się chyba nazywa w cyrku.

5.Na koniec geny typowe dla ZD, takie jak OLIG 1 i OLG 2 potrojone popychające do większej, negatywnej aktywności gen OLIG3. Jest on dzięki temu nietypowy, a zwiększa wrażliwość na gluten.

https://www.zespoldowna.info/geny-z-rodziny-olig-a-zaburzenia-neurorozwojowe-w-zd-i-autyzmie.html

https://www.zespoldowna.info/na-ile-realnym-problemem-w-zd-jest-wrazliwosc-na-gluten.html

Konkluzja z tego:

ZESPÓŁ DOWNA MA WYPISANY W TYPOLOGII WRAŻLIWOŚĆ NA GLUTEN JAKO MECHANIZM ZWIĘKSZANIA HISTAMINY. ZA TAKĄ SYTUACJĘ ODPOWIADAJĄ GENY JAKIE WYSTĘPUJĄ W ZD, ICH POTROJENIE, JAK I TE KTÓRE DZIEDZICZĄ.

Czy to jest skomplikowane? Chyba nie. odpowiedź na to jest dość prosta: osoby z ZD tytułem genetyki muszą unikać glutenu, jako źródła zwiększonej histaminy.

Znów niby proste…

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...