Celiakia to nie tylko jelita!

luty 20, 2023 by
Kategoria: Układ trawienny

Celiakia nie jest tylko i wyłącznie problemem związanym z jelitami. Nie jest to także problem, który występuje tylko u małych dzieci!

Na potwierdzenie tych kwestii przypadek, gdzie celiakia łączy się z inną chorobą autoimmunologiczną o nazwie hemosyderoza płucna. Co jest intrygujące: wystąpienie celiakii plus dodatkowej choroby najczęściej jest diagnozowane u dorosłych! Potwierdza to jedną kwestię: celiakia nie objawia się tylko u dzieci, a tez u dorosłych. U nich jednak często są to mechanizmy sprzężone, czyli występuje kilka problemów autoimmunologicznych w tym samym momencie. Przykładem jest właśnie zespół Lane-Hamiltona, gdzie występuje celiakia oraz ciężka hemosyderoza płucna. Polega ona na występowaniu triady objawów: krwiopluciem, naciekami płuc, niedokrwistością.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Pierwotna_samoistna_hemosyderoza_p%C5%82ucna

http://alergia.org.pl/wp-content/uploads/2017/08/Celiakia-%E2%80%93-problem-interdyscyplinarny.pdf

W zespole Downa celiakia występuje w istotnej części populacji. Często objawia się pierwotnie nietolerancją na gluten, by następnie prezentować pełny przekrój typologii. Stąd należy zawsze łączyć objawy i analizować, gdyż może łączyć się z innymi problemami. Potwierdzeniem jest raport poniżej.

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/36751263/

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...