Czy mężczyzna z zespołem Downa może być biologicznym ojcem?

Czerwiec 8, 2015 by
Kategoria: Wiedza o Zespole Downa

O tym, że kobieta z zespołem Downa jest płodna i może zostać matką, jest wiedzą powszechną. Tak samo jak ryzyko urodzenia przez nią dziecka z zespołem Downa. Ale wciąż pyta się o mężczyzn.

To są artykuły, które podsumowały ten temat już jakiś czas temu.

http://www.zespoldowna.info/matka-z-zespolem-downa.html

http://www.zespoldowna.info/czy-pary-z-zespolem-downa-moga-miec-dzieci.html

http://www.zespoldowna.info/czy-pary-z-zespolem-downa-moga-miec-dzieci-cz-2.html

http://www.zespoldowna.info/czym-jest-seksualnosc-w-zespole-downa-swietny-poradnik.html

Ja wrócę do tej publikacji naukowej.

http://m.jmg.bmj.com/content/29/2/141.1.full.pdf

image

Mowa w niej, że mężczyzna z ZD został ojcem zdrowego chłopca. Co prawda pierwsza ciąża nie została donoszona, ale druga skończyła się szczęśliwie. Z perspektywy mojej wiedzy jest to jedyna taka publiczna informacja…i tym razem powtórzę to co wielokrotnie powtarzałem: w związku z dużą świadomością zagrożenia, jaką jest ciąża osób niepełnosprawnych dla dziecka i ich rodziców, kontakty seksualne osób z ZD są zdecydowanie ograniczane. Powoduje to, że tak w istocie nie wiemy czy mężczyźni są płodni, czy też nie (badań takich nie było).

Z drugiej strony, gdy dochodzi do współżycia par z ZD, w XXI wieku wykorzystuje się powszechnie znane metody antykoncepcyjne. W efekcie nie ma ciąż u takich par. Zarówno w Portugalii, jak i w Niemczech istnieją systemy edukacji antykoncepcyjnej dla osób z ZD…miałem możliwość oglądania tych szkoleń i są bardzo efektywne. W USA i UK takie szkolenia mają miejsce w szkołach i Thomas potwierdził, że to jest pewna norma dla osób z ZD, które funkcjonują ponadprzeciętnie.

Konkludując uważam, że mężczyźni z ZD mogą w pewnych warunkach być płodni.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...