“DYRK1A gen być może numer 1 najbardziej wpływowych czynników w zespole Downa”

grudzień 21, 2010 by
Kategoria: Wiedza o Zespole Downa

Jest grudzień 2010, analizuję materiały przesłane mi z USA i od Richarda ze Szwajcarii. Wciąż przewija się w nich pytanie: który gen jest najtrudniejszy, najbardziej destruktywny w ZD?

Odpowiedź jest prosta: DYRK1A! Najmniej o nim wiadomo, leki oddziaływujące na niego są najmniej zaawansowane, gdy wiadomo, że jego wpływ na komunikację między neuronami jest przeogromny.

I ten artykuł, którego tytuł brzmi:“DYRK1A gen być może numer 1 najbardziej wpływowych czynników w zespole Downa” mówi za wszystko.

image

http://www.eurekalert.org/pub_releases/2010-03/ef-dgm030110.php

W artykule tym baskijski badacz Garikoitz Azkona analizuje wpływ tego genu na ZD. Pierwsza i niepodważalna teza jaka się pojawia to: nadekspresja genu DYRK1A negatywnie wpływa na poziom transmisji pomiędzy neuronami. Druga teza będąca wnioskiem wynikającym z pierwszej  to: osoby z ZD mają szczególne problemy z pamięcią wzrokowo-przestrzenną (operacyjną).

Wykonane przez niego testy potwierdziły te tezy wskazując, że szczególny problem w transmisji dotyczy centralnej części mózgu, pomiędzy hipokampem a poszczególnymi częściami mózgu. Według analiz Azkona DYRK1A jest nośnikiem zmian, które powodują inny system przebiegu informacji w komórkach osób z ZD, a to oznacza błędy w procesie pamiętania i “składowania” tych doświadczeń w mózgu.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...