“Dzieci z głodującymi mózgami” czy to tylko autyści, a może też nasze dzieci z zespołem Downa

wrzesień 26, 2013 by
Kategoria: Mózg, układ nerwowy

Dzięki Marcie, która podjęła temat tłuszczy długołańcuchowych tzw. DHA i wskazała na dyskusję jaka się toczy nad ich zastosowaniem, sięgnąłem głęboko do podstaw i znów wydaje mi się, że popełniamy olbrzymi błąd wierząc specjalistom, że nasze dzieci przez zespół Downa są inne. One są takie same jak wszystkie …

Ale po kolei.

1. MCT są to 8-10 łańcuchowe trójglicerydy (kwasy tłuszczowe), gdy np. DHA jest kwasem tłuszczowym o 22 łańcuchowej budowie. Źródłem MCT jest mleko matki, Do czego służy MCT? Do dostarczania ketonów.

2.Czym są ketony? Jest to “super paliwo dla mózgu”. “Zazwyczaj to glukoza  napędza nasze komórki nerwowe. Jednak w sytuacji, gdy mózg jest obciążony chronicznym stanem zapalnym i podrażnieniem wynikającym z nadmiernej aktywacji układu immunologicznego …. komórki nie potrafią przetworzyć glukozy. Brak wystarczającej ilości paliwa powoduje, że mózg zaczyna jakby pracować na zwolnionych obrotach. Hamuje się wtedy normalny wzrost i rozwój mózgu, a jego komórki głodują z braku energii i konieczności walki o przetrwanie.
Ketony to alternatywa dla glukozy – o wiele bardziej silne i wydajne paliwo. Kiedy są one dostępne w organizmie to tak, jakby wlać do baku samochodu wysokooktanową benzynę. Pojedziesz wtedy szybciej i dalej, przy jednoczesnym mniejszym zużyciu silnika i mniejszym zanieczyszczeniu środowiska. Ketony omijają defekt w metabolizmie glukozy i zapewniają mózgowi energię, której potrzebuje on do funkcjonowania i rozwoju.
Ketony to nie tylko doskonałe źródło energii dla mózgu ale aktywatory specjalnych protein BDNF, których zadaniem jest ochrona, naprawa i utrzymanie w dobrym stanie komórek mózgu. Stymulują też wzrost nowych komórek w mózgu, które zastępują martwe i umierające komórki. Pozwala to na leczenie i naprawę mózgu.
Ketony zwykle produkowane są, kiedy poziom cukru we krwi obniża się. Glukoza jest podstawowym źródłem energii dla organizmu, kiedy spadają poziomy glukozy, organizm zaczyna mobilizować zapasy tłuszczu i produkuje ketony aby utrzymać konieczny poziom energii. Nauka potrafi zmieniać poziomy ketonów poprzez zmianę diety. Diety ketogeniczne, które podnoszą poziom ketonów do poziomu terapeutycznego, są od dziesięcioleci stosowane w terapii zaburzeń neurologicznych, głównie epilepsji.”

Jest to opis zaczerpnięty z tej strony poświęconej autyzmowi:

http://www.bioautyzm.pl/olej-kokosowy-i-dieta-ketonowa-na-podstawie-ksiazki-b-fife-stop-autism-now/

Ale jak otworzycie dowolną stronę poświęconą chorobie Alzheimera, Parkinsona, czy też epilepsji znajdziecie takie zdania:

“Głodówka mózgu to cecha charakterystyczna choroby Alzheimera.”

“W chorobie Parkinsona mózg głoduje”

“Dzieci dotknięte epilepsją mają permanentnie niedożywione mózgi.”

O tym świat wie od 40 lat. Od 30 lat kulturyści wiedzą jak wykorzystać ketony do budowania mięśni, gdy już węglowodany nie dają radę. W chorobie Alzheimera występują od 10 lat przypadki istotnego skorygowania choroby u niektórych pacjentów u których zastosowano ketony. Może czas na nas…postaram się o tym napisać.

A dzisiaj polecam jeszcze:

image

http://www.goodreads.com/book/show/13817371-stop-autism-now-a-parent-s-guide-to-preventing-and-reversing-autism-spe
http://pl.wikipedia.org/wiki/Kwasica_ketonowa

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...