Hipoplazja tarczycy a jej wrodzona niedoczynność

kwiecień 8, 2020 by
Kategoria: Wiedza o Zespole Downa

Napisałem artykuł o “niewidzących” rodzicach w kontekście hipoplazji i pojawiły się pytania. “Czy wszyscy mają hipoplazję w ZD?”

Próbowałem być tutaj obiektywny i nie znalazłem odpowiednich danych, które by były jednoznaczne…choć pojawia się w jednym z badań hipoplazja tarczycy w ZD to zdanie:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6357620/

Most cases of reported CH are due to thyroid hypoplasia (8, 17, 17). Other ultrasound findings included thyroid ectopia, athyreosis, or partial agenesis, but all are uncommon causes of CH (8, 9, 9). However, in most cases there is no abnormality on ultrasound scanning (17, 20-22).

“W większości przypadków zgłaszanej wrodzonej niedoczynności tarczycy wynika z hipoplazji tarczycy (niedorozwoju)…Jednakże w większości przypadków nie obserwuje się tej nieprawidłowości w badaniu USG.”

Czytając dalej, widać wskazania, że badania typu USG nie muszą być precyzyjne i w konfrontacji z rzeczywistością (po sekcji) okazuje się, że są obarczone istotnym błędem. Z tej perspektywy uważam, że hipoplazja narządów osób z ZD jest, choć bardzo zróźnicowana na poziomie poszczególnych organów. W efekcie mix tych zmiennych powoduje spersonalizowaną funkcyjność danej osoby, niepowtarzalną w żadnym wymiarze. To z kolei powoduje, że osoby z ZD są różne…i jest to jeden z czynników to powodujących.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...