Homocysteina i funkcje kognitywne

czerwiec 11, 2021 by
Kategoria: Metabolizm

Zespół Downa jest problemem metabolicznym przejawiający się chociażby złą cyrkulacją homocysteiny i jej poziomów. Zawsze Was uczulam, że o ile u osoby bez ZD idealny jej poziom oscyluje w obrębie 6,5-7,5 umol/l to u osoby z ZD jest to 4,8-5,8 umol/l. Wyniki powyżej lub poniżej tego zawsze o czymś świadczą.

Po pierwsze najczęściej potwierdzają niedobory witamin z grupy B a w szczególności choliny i cynku, gdyż skrót metylacyjny jest kluczowy w ZD. Zatem musimy dążyć do regulacji poziomów tych witamin i minerałów któe są kluczowe dla metylacji. Jest to o tyle trudne, że normy dla tych witamin są inne niż dla osób bez ZD o czym wielokrotnie pisałem. Tutaj należy przyjąć zasadę, że powinno to być w górnych granicach. Jest to związane z dysfunkcją potrojonych genów chociażby takich jak FTCD.

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10773664/

Po drugie efekt statystyczny wynikający z badań potwierdza najczęściej też efekt metaboliczny, który przekłada się na gorsze funkcjonowanie osoby z ZD. Im większa/wyższa homocysteina tym większe problemy kognitywne, z zachowaniem i funkcjonowaniem osoby z ZD. Jest to sytuacja jak w całej populacji, tylko że poziom homocysteiny, który objawia te problemy jest już na niższym poziomie.

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34057086/

Będę stale powtarzał: homocysteina w ZD na poziomie powyżej 8 umol/l stale jest łączona z wystąpieniem choroby Alzheimera i blaszek amyloidowych oraz występowaniem udarów i choroby Moyamoya. Teoretycznie pilnowanie poziomu homocysteiny poniżej tego punktu daje większe szanse na sprawniejsze funkcjonowanie osoby z ZD, na późniejsze wystąpienie typologii choroby Alzheimera, gdyż w ten sposób dbamy o metabolizm całego organizmu wprowadzając dietę, suplementację, która odpowiednie stymuluje jej poziom. Zatem warto na tym się skupić i monitorować, opierać powyższe kwestie o ten wskaźnik.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...