Metabolizm tryptofanu

maj 28, 2025 by
Kategoria: Metabolizm

Ponad 10 lat temu pisałem, że zmiany metabolizmu ścieżki tryptofanu w ZD jest problemem wpływającym na to co osoby z ZD mogą osiągnąć.

https://www.zespoldowna.info/tryptofan-serotonina-melatonina-cz-1-o-co-tutaj-chodzi.html

https://www.zespoldowna.info/tryptofan-serotonina-melatonina-cz-2-tryptofanu-jest-za-malo-juz-na-samym-poczatku.html

https://www.zespoldowna.info/tryptofan-serotonina-melatonina-cz-4-czyli-witamina-b-3-niacyna-jest-najwazniejsza-6.html

Mija czas i pojawia się artykuł, który wskazuje na jedno:

U osób z zespołem Downa bez zaburzeń funkcji poznawczych stwierdzono podwyższony poziom kinureniny i innych neuroprotekcyjnych metabolitów.

Znaczy to, że 10 lat temu mieliśmy rację. Zaburzenie ścieżki serotoniny okazuje się tutaj wielopoziomowe, gdyż zaburza nastrój, sen, poziom wytwarzanej energii, ale też funkcje kognitywne. Z perspektywy dzisiejszego stanu wiedzy na temat choroby Alzheimera jest to istotna kwestia, która przekłada się na stan chorobowy osoby z ZD. Tak jak podsumowują to naukowcy:

“W zespole Downa i chorobie Alzheimera występują zmienione metabolity szlaku kynureninowego. Podwyższone metabolity neuroprotekcyjne występują w zespole Downa bez spadku funkcji poznawczych. Przeanalizowano istotne różnice w metabolitach neurotoksycznych między grupami badawczymi. Istnieje potencjalny związek między dysregulacją szlaku kynureninowego a spadkiem funkcji poznawczych. Badanie dostarcza wglądu w zmiany metaboliczne w procesie starzenia i neurodegeneracji.”

Znaczy że wracamy do tego, co napisano ponad 10 lat temu i próbujemy to wdrożyć, by korygować wszystko to co geny z 21 chromosomu robią na tej ścieżce.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...