Homocysteina wskaźnikiem choroby Alzheimera

Maj 6, 2011 by
Kategoria: Mózg, układ nerwowy

Po analizie dwóch ostatnich artykułów o homocysteinie może pojawić się pytanie: dlaczego bać się homocysteiny, gdy osoby z ZD mają ją na niskim poziomie tytułem błędu metabolicznego wywołanego genem CBS? Odpowiedź jest prosta: osoby z ZD chorują na chorobę Alzheimera, a wysoki poziom homocysteiny jest wskaźnikiem tej choroby, jej postępu,  a za to odpowiedzialny jest potrojony gen APP (amyloid beta) oraz produkty  genów Presenilin 1 i 2.

Zanim przejdziemy do analizy tego problemu proponuję wrócić do artykułu:

http://www.zespoldowna.info/dieta-w-zespole-downa-homocysteina-cz-2.html

http://www.zespoldowna.info/homocysteina-a-geny-i-zmiany-biochemiczne-w-zespole-downa.html

http://www.zespoldowna.info/homocysteina-a-dyrk-1a.html

Z nich to wynika, że homocysteina jest na niskim poziomie w ZD, co powoduje, że zagrożenie chorobami typu miażdżycowego prawie nie występuje. Z drugiej strony wysoki poziom homocysteiny, może jednak wystąpić w ZD (niekoniecznie tytułem złej diety ) i jest wtedy sygnałem o postępującej chorobie Alzheimera i demencji.

W badaniu opublikowanym w grudniu 2010 wskazuje się, że homocysteina jest wskaźnikiem wysokiego prawdopodobieństwa występowania choroby Alzheiemera.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20889503

Staje się się ona niejako “przyspieszaczem” jej rozwoju. Potwierdzeniem tej tezy są badania włosko-francuskie, które na tej stronie publikowaliśmy, wskazujące na powiązanie wysokiej homocysteiny w ZD (powyżej 7,5) z postępem demencji u osób z ZD typu alzheimerowego .

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15834031

http://www.harvardhealthcontent.com/SpecialHealthReports/70,AD0209?Page=Section28

Z analiz tych artykułów wynika, że problem homocysteiny jest kwestią kluczową w kontekście choroby Alzheimera dla osób z ZD, które ukończyły 15 lat. Po tym okresie następuje wzrost jej poziomu, także w wyniku złej diety.

http://www.sage-hindawi.com/journals/ijad/2010/175818/

Staje się wtedy celem suplementacji numer 1, która poprzez podawanie witaminy B 12, B6 i kwasu foliowego obniża poziom homocysteiny a co za tym idzie spowalnia proces rozwoju choroby Alzheimera oraz obkurczania mózgu.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...