Jaki wpływ ma układ immunologiczny na mózg? Te odkrycie zmieni podręczniki i wiedzę w zakresie chorób neurologicznych, w tym zespołu Downa!

sierpień 24, 2015 by
Kategoria: Wiedza o Zespole Downa

Chciałbym podziękować Teresie za zwrócenie uwagi na ten tekst. Jest on prawdziwie przełomowy w dziedzinie medycyny. Tego dzisiaj nikt się nie spodziewał. Od dziś wiemy: MÓZG JEST BEZPOŚREDNIO POŁĄCZONY Z UKŁADEM IMMUNOLOGICZNYM. Nasze dzieci mają stale trwający stan zapalny w mózgu. Czy to NOWY początek dla naszych dzieci?

Zacznijmy od kilku definicji z wikipedii.org.

Naczynia chłonne (limfatyczne) (vasa lymphatica) – części układu limfatycznego. Można je podzielić na:

  • włosowate naczynia limfatyczne – zaczynają się ślepo, zbudowane są ze śródbłonka, są cienkie, znajdują się w tkankach.
  • przewody limfatyczne – powstają na skutek połączenia naczyń limfatycznych włosowatych, mają grube ściany, w środku mają zastawki, które chronią przed cofaniem się limfy. Jest to element odróżniający od naczyń włosowatych, nawet przy identycznej średnicy. Największy przewód limfatyczny to przewód piersiowy (ductus thoracicus), który uchodzi do lewego kąta żylnego (w miejscu połączenia żyły szyjnej wewnętrznej lewej z żyłą podobojczykową lewą).

Odkrycie dotyczy OPONOWYCH NACZYŃ LIMFATYCZNYCH znajdujących się w mózgu, które wcześniej nie były znane naukowcom.

ZDANIE Z ARTYKUŁU PREZENTUJĄCEGO BADANIA BRZMI I JEST NAJLEPSZYM POCZĄTKIEM DLA TEGO ARTYKUŁU:

” They’ll have to change the textbooks…the brain is like every other tissue connected to the peripheral immune system through meningeal lymphatic vessels”

BĘDĄ MUSIELI ZMIENIĆ KSIĄŻKI…MÓZG JAK KAŻDA INNA TKANKA JEST POŁĄCZONY Z UKŁADEM IMMUNOLOGICZNYM POPRZEZ OPONOWE NACZYNIA LIMFATYCZNE.

 

image

http://neurosciencenews.com/lymphatic-system-brain-neurobiology-2080/

Po lewej stronie obraz przedstawia dotychczasowe wyobrażenie układu limfatycznego, po prawej już zmienione dzięki temu odkryciu.

Jest to “szokujące” wydarzenie. Po pierwsze wydawało się nam, ludziom, że już wszystko o nas wiemy. Po drugie wiedzieliśmy, że immunologia musi mieć wpływ na pracę mózgu, w ZD jednoznacznie to się przekłada, ale nie znaliśmy mechanizmów. Nowo odkryte naczynia limfatyczne, połączone z tolerancją peryferialną, układu immunologicznego determinują z pewnością funkcjonowanie mózgu, co z góry może się stać celem medycznym dla nowych leków w ZD. Kluczowym dla nas stwierdzeniem odkrywców prof. Jonathan Kipnis z Department of Neuroscience w University of Virginia i dr. Antoine Louveau jest poniższe zdanie:

“In Alzheimer’s, there are accumulations of big protein chunks in the brain,” Kipnis said. “We think they may be accumulating in the brain because they’re not being efficiently removed by these vessels.” He noted that the vessels look different with age, so the role they play in aging is another avenue to explore.”

W chorobie Alzheimera kumulują się w mózgu duże kawałki protein. Myślimy, że ich akumulacja w mózgu jest wynikiem nieefektywnego usuwania ich przez te naczynia limfatyczne. W ramach starzenia się naczynia wyglądają inaczej, więc starzenie musi mieć istotny wpływ na ich prace.

Jeżeli wrócimy do tych artykułów, które mówią o typowo neurozapalnym charakterze ZD i problemach z oczyszczaniem amyloidów to wydaje mi się, że mamy bardzo prosty wniosek:

http://www.zespoldowna.info/choroba-alzheimera-ma-scisle-neurozapalny-charakter-w-zespole-downa.html

http://www.zespoldowna.info/choroba-alzheimera-czyszczenie-amyloidu-beta-cd.html

dobrze funkcjonujące oponowe naczynia limfatyczne OBNIŻAJĄ poziom amyloidów w mózgu, neurozapalenie w mózgu jest mniejsze!!!

 

Więcej o nowym odkryciu możecie przeczytać tutaj:

http://www.nature.com/nature/journal/v523/n7560/full/nature14432.html

https://en.wikipedia.org/wiki/Meningeal_lymphatic_vessels

http://www.nih.gov/researchmatters/june2015/06152015lymphatic.htm

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...