Jaki zespół Downa jest najlepszy?

Lipiec 8, 2019 by
Kategoria: Wiedza o Zespole Downa

Nie ma czegoś takiego jak ZD lepszy, gorszy to jedno. Nie ma czegoś takiego, że problem genetyczny jest lepszy lub gorszy to drugie. Od razu też powiem: nie jest tak że jeżeli ktoś ma mozaikę to jest lepszy od tego, co ma trisomię. To wszystko są mity i wykluczenia jakie powstały w ubiegłym wieku do oceny jednostki chorobowej, a my rodzice jak nie powiem co, powtarzamy głupoty, jakie powstały na rzecz wykluczenia naszych dzieci  w ramach przymusu strukturalnego państwa.

Brzmiało to ciężko wiem, ale tak to trzeba nazwać.

Teraz po ludzku. Czynniki powodujące, że dziecko z ZD może osiągnąć więcej lub mniej dzielą się na te:

*wynikające z prokreacji i podziału komórek, tych nie jesteśmy w stanie dzisiaj w sposób całkowity zmienić

*wynikające z czynników dziedzicznych, epigenetycznych i na to możemy wpływać

Tak jak pisałem wcześniej ZD w istocie jest to zespół czynników, które destabilizują cały organizm, gdy przyjmują określoną formę, krzyżowego, sprzężonego działania. Te czynniki możemy w jakiś sposób modyfikować. To co od urodzenia Jaśka powtarzam: jeżeli choć trochę w umownym 1%, wpłyniemy na te czynniki, możemy dziecko zmienić diametralnie, o ile chcemy je zmieniać.

Zatem ZD może być dla dziecka “łatwiejszy” gdy będziemy pilnować tarczycy i by nie było takich stanów zapalnych jak choroba Hashimoto.

Jeżeli będziemy pilnować jelit, może się okazać się że dziecko jest kompletnie inne, gdyż neuroprzekaźniki i metylacja działa inaczej.

Z tej perspektywy patrząc każdy rodzic może zapisać swoją księgę ZD i może na nowo zdefiniować go, ale niech nie używa głupich, mylących, fałszywych określeń…i nie będę więcej o nich wspominał.

PS. Co do mozaiki to tylko wspomnę, że nie jest istotne jaki poziom mozaiki dziecko ma, tylko jakich komórek ZD dotyczy i gdzie one się znajdują. Może się okazać, że mozaika 20% jest bardziej dotkliwa od tej 80% dla równowagi całego organizmu.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...