“Kiedy może zacząć się choroba Alzheimera w zespole Downa?”

kwiecień 29, 2022 by
Kategoria: Wiedza o Zespole Downa

Uwielbiam takie pytania, bo one są już dość jednoznaczne obecnie, a kiedyś był to element spekulacji. Zatem odpowiedź: pierwsze sygnały choroby Alzheimera są widoczne w 6 miesiącu ciąży.

Jednak jest jedno ale: choroba Alzheimera to stan który trwa na pewno nie mniej niż 20 lat. W ZD całe życie. Dzieli się na 3 etapy:

-łagodny

-umiarkowany

-poważny

W ZD w zależności od układu genetycznego stan między łagodnym a umiarkowanym będzie trwał całe życie prezentując określone negatywne kaskady. Dotyczy to istotnej, ale mniejszej części populacji osób z ZD.

W sytuacji, gdy osoba z ZD dziedziczy preferencje do różnych wariantów choroby Alzheimera od rodziców, to stan łagodny trwa od urodzenia do około 25-30 roku życia. Potem w zależności od genetyki, rozwija się w stan umiarkowany i trwa do około 35-45 roku życia, by przejść w stan poważny po tym okresie czasu.

Należy wziąć jeszcze kolejny nowy fakt jaki dowiedzieliśmy się 5 lat temu: kluczowe czynniki inicjujące/przyspieszające chorobę to:

-dysbioza i bakterie w jelitach

-wirusy typowej opryszczki herpes

To są czynniki, które mogą modyfikować powyższy schemat.

To są fakty.

Wskazówki:

1.Jeszcze 8 lat temu napisałbym jednoznacznie, że wszystkie osoby z ZD będą miał poważny stan tytułem choroby Alzheimera powyżej 40 roku życia. Dzisiaj już nie.

2.Mamy coraz więcej danych dotyczących dorosłych osób z ZD i z tego wynika, że predyspozycja i pewne patologie są, jak napisałem to wcześniej, zakodowane łącznie z potrojeniem 21 chromosomu i w efekcie przyspieszonym starzeniem. No i właśnie. W określonej i znormalizowanej diagnostyce, mamy więcej danych potwierdzających wystąpienie tzw. starczej wersji choroby Alzheimera, która ma postać bardziej związaną z procesem starzenia w biomarkerach, mniej z samym ZD.

3.Chorobę Alzheimera chcą leczyć wszyscy rodzice. Widać też tego efekty. Przesuwa się wiek osób z ZD, które prezentują objawy choroby. Dla mnie są tutaj trzy ewidentnie powody:

*duża aktywność fizyczna

*dieta i suplementy

*leczenie objawów i przede wszystkim tarczycy

To są kierunki o których należy pamiętać.

Komentarze

Liczba komentarzy: 3 do ““Kiedy może zacząć się choroba Alzheimera w zespole Downa?””
 1. Agga pisze:

  Napisałeś, że w ZD ta choroba trwa całe życie. Nie wiem czy dobrze zrozumiałam, ale wynikałoby z tego, że stan łagodny cechuje wszystkie male dzieci. Pytanie brzmi: jak to zbadać/rozpoznać? Jak zweryfikować czy konkretnie moje dziecko ma stan łagodny? Innymi słowy:czy da się dla dziecka uzyskać diagnozę?

 2. can pisze:

  Po co Ci taka diagnoza w tym momencie? Co ona Ci powie? W Wielkiej Brytanii, w Niemczech stosuje się detekcję amyloidu w oczach. To jest diagnostyka, która potwierdza poziom amyloidu i jest to początek kaskady, widocznej, choroby Alzheimera.

  • Agga pisze:

   Konkretnie w przypadku mojej córki chciałabym określić skalę ewentualnego problemu. My mamy dużo szczęścia, bo na razie unikamy wszelkich większych problemów. Młoda ma bardzo fajne wyniki: tarczyca, lipidogram, homocysteina, nie ma żadnych chorób i nie miała wad anatomicznych. Ma 3 lata i nie choruje prawie wcale w porównaniu do rówieśników bez ZD. Generalnie staram się ją wspierać i leczyc, ale chce skoncentrować się na tym co rzeczywiście jest kłopotem, bo u Oli nie wszystko jest oczywiste.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...