Marthe Gautier to ona odkryła zespół Downa

maj 6, 2022 by
Kategoria: Wiedza o Zespole Downa

Marthe Gautier badacz, naukowiec zmarła tydzień temu mając 96 lat. Czytając informacje na jej temat byłem zaskoczony, choć nie zdziwiony, że to ona stoi za odkryciem zespołu Downa w 1958 roku, co zostało potwierdzone przez Francuską Akademię INSERM w 1994 roku.

Jak wtedy zostało to opisane: “… komisja etyki francuskiego instytutu badań medycznych INSERM stwierdziła, że Lejeune prawdopodobnie nie odegrał „dominującej” roli w odkryciu”. Zaskoczyło to mnie mocno, bo wciąż to on jest stawiany jako ten, który to odkrył i opisał. Taki męski świat.

…a było to tak:

1.Ona wymyśliła metodologię detekcji budowy chromosomów, z czym zespół profesora miał problem. Zaprezentowała to, dzięki doświadczeniu jakie miała po edukacji w Harvardzie.

2.Ona pierwsza zobaczyła na swoich slajdach odmienną budowę chromosomu…ale nie miała odpowiedniego mikroskopu by to stwierdzić.

3.Poprosiła Lejeune o pomoc…a po 6 miesiącach, to on opublikował pracę na temat jej odkrycia, uważając to za swoje.

https://www.sundayvision.co.ug/marth-gauthier-co-discoverer-of-down-syndrome-passed-away-science-life/

Po tym zdarzeniu wróciła do tego co robiła wcześniej: była pediatrą i kardiologiem pomagającym osobom z ZD przeżyć. Po wielu latach jej wpływ, dominujący i istotny jest odkryty na nowo i zaakceptowany przez naukowych spadkobierców profesora Lejeune.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...