Morfologia w zespole Downa cz.5 płytki

czerwiec 14, 2024 by
Kategoria: Krew i leukemia

“Moje dziecko ma za mało płytek co zrobić?” Małopłytkowość bo tak po polsku nazywa się ten stan, może być uwarunkowana genetycznie. Oznacza to, że niższy poziom płytek u dziecka z ZD nie bierze się tylko tytułem trisomii, ale dziedziczenia tej cechy od rodziców.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Ma%C5%82op%C5%82ytkowo%C5%9B%C4%87

Jeżeli popatrzymy na to z perspektywy trisomii 21, to życie dziecka z ZD może zacząć się od nadmiernej ilości płytek, co jest całkiem powszechne. Jednak z tym nic nie robimy. To się unormuje. Gdy mamy ich za mało, co dość często się zdarza, to zaczynamy od serca. Dlaczego? Jest to związane z typologią wad serca jaką mają nasze dzieci. Z mojego doświadczenia jest to też związane z niskim poziomem kwasu foliowego, witaminy B12, D3 z perspektywy badań okresowych, jakie robicie. Jeżeli jeszcze do tego dochodzi deficyt witaminy C, to niestety niski poziom płytek w morfologii jest powszechny.

Możecie usłyszeć od Waszych lekarzy, że nie ma to związku. Niestety nie jest to prawda, co potwierdzają liczne badania, które zamieszczam poniżej, ale też Wasze doświadczenia, kiedy podajecie Nutrivene i rośnie liczba płytek.

płytki

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7118900/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC10519260/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29747834/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17293058/

https://ods.od.nih.gov/factsheets/Folate-HealthProfessional/

https://ndss.org/resources/blood-diseases-syndrome

Najlepszą chyba rekomendacją pokazującą jak wspierać poziom płytek jest strona

https://www.pdsa.org/vitamins-supplements.html

wspierająca osoby z małopłytkowością, często wrodzoną. Tam znajdziecie dokładnie to co wcześniej wspomniałem w zakresie wpływu witamin na poziom płytek, ale i od razu suplementacji: witaminą B9, witaminą C, witaminą K, witaminą D, melatoniną chociażby.

płytki2

Zatem mam nadzieję, że potwierdziłem istnienie powiązania między niskim poziomem witamin a liczbą płytek. Teraz pozostaje pytanie: jak to wspierać w diecie? Tutaj praktycznie wchodzi wszystko to co ma odpowiedni skład z perspektywy witamin od ryb bogatych w DHA, przez owoce bogate w witaminę C jak różnego rodzaju jagody, kiwi, granaty, po warzywa. Jest to naprawdę długa lista, którą warto wdrożyć, by wspierać dziecko, gdy ma zbyt niską liczbę płytek. Polecam.

https://www.ironwoodcrc.com/boost-your-platelets-with-nutrition/

 

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...