Co daje nam morfologia w zespole Downa?

luty 14, 2017 by
Kategoria: Krew i leukemia

Zadajecie pytanie: co daje nam to, że lekarz robi dziecku z zespołem Downa morfologię? Z mojej perspektywy szuka z pewnością odchyleń, które mogą mu podpowiedzieć, coś o stanie zdrowia dziecka. Jednak chcę zwrócić na pewne zależności typowe dla dziecka z ZD, które zawsze należy brać pod uwagę i po prostu nie panikować!

Z Waszych wyników często pojawia się temat bardzo zróżnicowanego MCV, MCH. Są to badania, które należy odczytywać łącznie jako badanie aktywności erytrocytów. Do wytwarzania ich organizm potrzebuje witaminę B12, kwas foliowy, witaminę B6, żelazo. Jeżeli tych elementów mamy za mało, to z natury erytrocytów możemy mieć za mało, a co oznacza że ma to wpływ na hemoglobinę i hematokryty. Obniżenie obu markerów może oznaczać anemię. Ale aby być pewnym, właśnie stosuje się odczyty MCV, MCH, MCHC.

Jeżeli MCH, MCHC jest niskie, poniżej danych: 

  • 27–31 pg dla MCH,
  • 32–36 g/dl dla MCHC
  • może to oznaczać braki witaminy B12, tak powszechne w ZD, przy problemach z jego absorpcją i problemami jelitowymi dziecka. Podobnie należy interpretować liczbę płytek krwi. Ich niska ilość świadczy o niedoborze witaminy B12 i kwasu foliowego.

    Jeżeli jeszcze MCV jest niskie to mamy potwierdzenie o brakach witaminy B12 i kwasu foliowego w organizmie. Warto więc stosować te parametry do tak często dyskutowanych przez nas problemach.

    http://zdrowie.gazeta.pl/Zdrowie/1,101459,949792.html

    Generalnie u dzieci z ZD ZARAZ PO PORODZIE w zakresie morfologii należy jednak się spodziewać:

    -nadkrwistości, czyli nadmiernej ilości czerwonych krwinek

    -małopłytkowości, czyli pewnym niedoborze płytek krwi https://pl.wikipedia.org/wiki/Ma%C5%82op%C5%82ytkowo%C5%9B%C4%87

    -limofocytozy, czyli zwiększeniem liczby limfocytów we krwi obwodowej, potwierdzających stany zapalne trwajace w organizmie

    -zwiększonej liczby neutrofili https://pl.wikipedia.org/wiki/Neutrofil

    -zwiększonej liczby leukocytów

    W miarę rozwoju parametry te oczywiście ulegają zmianie w zależności od infekcji, problemów onkologicznych, absorpcji witamin itp.

    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/21809264/

    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/22113227/

    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/28168815/

    U dzieci z ZD po okresie po porodowym następuje stały spadek poziomu leukocytów. Zauważam stały wręcz poziom poniżej normy co jest typowe dla ZD do 4-6 roku życia. Potem ten parametr się stabilizuje.

    Podobnie ma się z innymi parametrami krwi, które jeżeli nie występują jakieś braki i stany zapalne, normalizują się.

    Wyraź swoją opinię

    Powiedz nam co myślisz...