NANOS3 genem regulującym płodność w ZD.

październik 19, 2021 by
Kategoria: Wiedza o Zespole Downa

Co jakiś czas wraca dyskusja o płodności w zespole Downa. Tym razem przeczytałem raport naukowy, który wyjaśnił wiele…ale i potwierdził jeszcze więcej.

https://www.zespoldowna.info/czy-plodnosc-mezczyzn-z-zd-nie-jest-podobnym-efektem-do-plodnosci-mezczyzn-bez-zd.html

https://www.zespoldowna.info/plodnosc-osob-z-zespolem-downa.html

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34652540/

image

W powyższym artykule pojawia się po raz pierwszy gen NANOS3 zlokalizowany na 19 chromosomie, jako gen regulujący płodność. NANOS3 jest w ZD spowolniony, a nie jest potrojony. Za co ten gen jest odpowiedzialny?

Za wczesny rozwój komórek zarodkowych (specyfikację, migrację, gametogenezę i rekonstytucje epigenetyczne). Oznacza to, że wpływa na płodność, zakłóca proces rozwoju ludzkich komórek zarodkowych jeżeli jest mało aktywny, tak jak w ZD.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3090199/

“Zmniejszona ekspresja NANOS3 (poprzez morfolino lub krótkie RNA o strukturze spinki do włosów) spowodowała zmniejszenie liczby komórek zarodkowych i zmniejszoną ekspresję genów wewnętrznych komórek zarodkowych wymaganych do utrzymania pluripotencji oraz inicjacji i progresji mejotycznej. Dane te dostarczają pierwszego bezpośredniego eksperymentalnego dowodu na to, że NANOS3 działa w rozwoju ludzkich komórek rozrodczych; rzeczywiście, NANOS3 jest teraz jednym z zaledwie dwóch genów, które, jak wykazano bezpośrednio, działają w rozwoju komórek zarodkowych u różnych gatunków, od much, robaków, żab i myszy po ludzi [drugi to BOULE, członek Deleted in Azoospermia (DAZ) rodzina genów].”

Cóż to oznacza?

Posiadając spowolniony gen NANOS3 stajemy się de facto w ten sposób selektywnie płodni. Ten fakt wskazuje też na kolejny fakt: można ten stan “skorygować”, “poprawić” dzięki temu możemy być bardziej płodni…

Jak to działa? Cóż gen DYRK1A potrojony w ZD, działa spowalniająco na gen PIWIL1…a ten reguluje NANOS3.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7498840/

image

I znów EGCG, i znów pytanie czy wsparcie EGCG nie zmienia tego wszystkiego, czy zmiana metylacji nie zmienia działania poszczególnych genów…ja jeszcze nie znam odpowiedzi na te pytania.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...