Neurosensomotoryczna integracja schematów odruchów niemowlęcych i stałych dr. Swietłany Masgutowej

grudzień 2, 2009 by
Kategoria: Wczesna interwencja i rehabilitacja

Chciałem podziękować Miłosławie za zwrócenie mi uwagi, że o Metodzie p. dr Masgutowej jak do tej pory nie napisałem. Naprawiam mój błąd i prezentuję wiedzę, jaka istnieje na ten temat.

 

Dr.Swietłana Masgutowa prowadzi swoją stronę, gdzie można znaleźć dużą ilość informacji potrzebnych z pewnością na starcie: http://www.masgutovainstitute.com/

 

"Prawdziwa miłość – to aktywna miłość, która uczy kreować szacunek i daje narzędzia do budowania szczęścia".

image 

O czym jest Program Neurosensomotorycznej Integracji Odruchów
(Masgutova Neurosensorimotor Reflex Integration – MNRI TM) skierowany jest do osób z zaburzeniami w rozwoju psychoruchowym w celu pomocy w usprawnieniu ich fizycznego funkcjonowania oraz rozwoju poznawczego.
Zadaniem programu jest wspieranie procesu integracji odruchów w ramach funkcjonowania układu neurosensomotorycznego. Ten typ integracji przedstawia neurofizjologiczną i neurorozwojową podstawę optymalnego funkcjonowania motoryki (dużej i precyzyjnej) służącej kształtowaniu procesów umysłowych, nawyków zachowania i komunikacji, uczenia się oraz ogólnego rozwoju.
Program MNRITM składa się z dwóch głównych składowych:
1) diagnozy schematów pierwotnych ruchów i odruchów;
2) usprawnienia i integracji układu ruchu pierwotnego i schematów odruchów.
Program realizuje koncepcję usprawnienia zaburzonych schematów odruchów przeszkadzających rozwojowi motoryki kontrolowanej dziecka lub osoby dorosłej i jest ukierunkowany na następujące poziomy integracji:
Sensomotoryczny – dla zabezpieczenia odpowiedniego neurologicznego funkcjonowania w ramach konkretnego "koła odruchowego"
-schematów odruchów z motoryką intencjonalną;
-schematów odruchów z nawykami motorycznymi;
-sfery ruchowej i procesów poznawczych.
Główna koncepcja programu: układ ruchów pierwotnych przedstawia naturalne, genetycznie zaprogramowane wewnętrzne zasoby człowieka.
Integracja schematów odruchów odbywa się w obrębie trzech aspektów aktywności "koła odruchowego":
- stymulacja sensoryczna (zmysłowa) i rozpoznanie bodźca przez nasz układ zmysłów,
- przetwarzanie informacji w mózgu – "rozpoznanie" przez mózg bodźca, jako bodźca obronnego, wymagającego ochrony lub służącego rozwojowi,
- oraz reakcji motorycznej (ruchowej) zwrotnej na bodziec zmysłowy jako komenda mózgu na działanie odruchowe.
Proces integracji schematów odruchów proponuje wyjątkowe możliwości wsparcia procesu usprawniania poprzez aktywizację genetycznej pamięci o charakterze pierwotnego schematu ruchowego. Program Neurosensomotorycznej Integracji Odruchów jest oparty na pracy badawczej przeprowadzanej przez dr S. Masgutową i jej współpracowników w ciągu ostatnich 20 lat w Rosji, Polsce, USA i Kanadzie z udziałem 3170 dzieci w wieku od 1 miesiąca do 18 lat, (które przeszły pełne badania medyczne, psychologiczne, edukacyjne, neurorozwojowe i integracji odruchów).
Znaczne rezultaty zostały osiągnięte w trakcie pracy z dziećmi na Międzynarodowych Turnusach dla osób z wyzwaniami rozwojowymi w Polsce, USA i Kanadzie, opartych na implikacji programu MNRI.

ELEMENTY DIAGNOSTYKI I TERAPII PROGRAMU DR S. MASGUTOWEJ
Program dr S. Masgutowej jest zorientowany na wyjaśnienie stanu funkcjonowania trzech komponentów koła odruchowego: narządu sensorycznego, przetwarzania bodźca sensoryczno-proprioceptywnego oraz narządu motorycznego. Rozpoznanie stanu rozwoju schematów odruchów ma na celu ocenę ich parametrów.
Diagnostyka

as1. Prawidłowość funkcjonowania sensomotorycznego koła odruchowego,
2. Prawidłowość kierunku ruchu w reakcji odruchowej,
3. Odpowiedniej siły reakcji odruchowej (prawidłowe funkcjonowanie układu mięśniowo-ścięgnistego),
4. Symetrii w motorycznej reakcji,
5. Latencji – czasu trwania reakcji.

Wyniki testowania schematu każdego z odruchów układają się w skalę od 0 do 20, w której 10 punktów oznacza przełom pomiędzy rozwojem patologicznym/dysfunkcjonalnym oraz normalnym.
Punktacja 15-16 uznawana jest za normę.

Z kolei punktacja powyżej wskazuje miarę dojrzewania i integracji bazowego schematu odruchu oraz jego wariantów, które są bazą do integracji odruchów z ruchem intencjonalnym i kontrolowanym.

Terapia

Terapia wg programu dr S. Masgutowej polega na wykorzystaniu tych parametrów do zorganizowania neurosensomotorycznych warunków dla prawidłowego funkcjonowania schematów odruchów (np. asymetrycznego i symetrycznego odruchu szyi, odruchu naprzemiennego zgięcia-wyprostu nogi, podparcia rąk, odruchu chwytnego lub odruchu grawitacji, balansowania, stabilności, uziemienia i innych) tak ważnych i wykorzystywanych, np. w nauce, tańcach, sporcie. Techniki terapii orientowane są na procedury re-patterningu, czyli koordynowania na nowo związków pomiędzy komponentami koła odruchowego.
Wykonanie technik dostosowane jest do ogólnego funkcjonowania odruchu, wieku oraz poziomu dysfunkcji/patologii u pacjenta. Terapia ta różni się od tradycyjnej koncepcji wygaszania i hamowania przetrwałego lub nieprawidłowo funkcjonującego odruchu tym, że bierze się pod uwagę ważność mechanizmów obronnych mózgu, dodatkowo wprowadzając koncepcję integracji.
Wyniki integracji odruchów wprost wpływają na ich dojrzewanie, strukturę ruchu zamierzonego i kontrolowanego. Dzięki temu polepsza się funkcjonowanie sensoryki, koordynacji motorycznej, jakości ruchu (symetria, płynność, szybkość, kontrola, siła).
Dodatkowo integracja odruchów pośrednio wpływa na stabilność emocjonalną i aktywność oraz wewnętrzną kontrolę.
Dzięki stosowaniu ćwiczeń według tej metody terapeutycznej, znacznie poprawiają się zdolności motoryczne, umiejętności komunikacji, organizacji i koncentracji. Dzieci są pewniejsze siebie, łatwiej wyrażają potrzeby, są otwarte na zmiany, szybciej i skuteczniej się uczą. Z ciekawością przyjmują informacje i dokonują właściwych wyborów. W większej harmonii ze sobą i światem tworzą własną przyszłość.

Do kogo jest adresowana terapia? Według informacji na stronie można powiedzieć, że do wszystkich dzieci z dysfunkcjami. Instytut organizuje turnusy rehabilitacyjne oraz szkolenia umożliwiające prowadzenie terapii w domu.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...