Nieprawidłowy przepływ krwi w mózgu powoduje stężenie typowych biomarkerów dla choroby Alzheimera u osób z zespołem Downa

styczeń 11, 2024 by
Kategoria: Mózg, układ nerwowy

“W wieku 40 lat ponad 90% dorosłych z zespołem Downa (ZD) ma patologię choroby Alzheimera (AD), a większość z nich prowadzi do demencji. Pomimo niewielkiej liczby ogólnoustrojowych czynników ryzyka naczyniowego, osoby z ZD mają podwyższone markery choroby naczyń mózgowych (CVD), które potwierdzają kliniczny postęp AD, co sugeruje rolę CVD, w której przypuszcza się, że pośredniczą czynniki zapalne.”

To jest chyba najlepsze podsumowanie wiedzy o chorobie Alzheimera w zespole Downa i jej pierwszych objawów.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC10705616/

Co to oznacza dla nas? Pierwsze objawy choroby Alzheimera w ZD zaczynają się od zaburzenia przepływów krwi w mózgu. Staje się to krytycznym mechanizmem towarzyszącym rozwojowi choroby. To rozwija neurodegenerację objawiającą się patofizjologią tau. Stan zapalny układu nerwowego dlatego też jest cechą choroby Alzheimera w ZD. Czy są na to lekarstwa? tak aktywne fizycznie życie opóźnia ten proces, tak samo jak odpowiednia metylacja i dobrze funkcjonująca tarczyca. Jednak jakbyśmy liczyli na lek…to wciąż go nie ma.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...