Posiadanie celu w życiu chroni przed chorobą Alzheimera – uważają amerykańscy naukowcy

Marzec 20, 2010 by
Kategoria: Mózg, układ nerwowy

Naukowcy znaleźli coś, co pomaga chronić starszych ludzi przed chorobą Alzheimera. Taką ochronę zapewnia posiadanie celu w życiu.

Zespół naukowców z Rush University Medical Center w Chicago pod kierunkiem Dr Patricii Boyle badał tę cechę u ok. 950 starszych osób, u których monitorował również sprawność umysłową przez cztery do siedmiu lat. Wyniki tych obserwacji opublikowano w czasopiśmie "Archives of General Psychiatry".

Na początku badania wszyscy jego uczestnicy byli sprawni umysłowo i nie mieli problemów z pamięcią.

Poczucie posiadania celu w życiu mierzono u nich za pomocą specjalnych kwestionariuszy. Między innymi odpowiadali, na ile zgadzają się z takimi stwierdzeniami, jak: "Dobrze się czuję, gdy myślę o tym, co robiłem w przeszłości i mam nadzieję robić to w przyszłości" oraz "Posiadam poczucie kierunku i celu w życiu".

Po kilku latach u części badanych osób pojawiły się objawy demencji i choroby Alzheimera. To drugie schorzenie dotknęło 155 osób, (czyli ok. 16 proc. badanych). Analiza zebranych danych pokazała, że wśród osób, które miały silne poczucie sensu życia ryzyko zapadnięcia na chorobę Alzheimera oraz inne rodzaje otępienia umysłowego było wyraźnie niższe w porównaniu z ludźmi, którzy nie widzieli celu w swoim życiu. (PAP Life)

PAP

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...