Przełom w leczeniu Alzheimera – Europa nie chcę być w tyle

Marzec 18, 2010 by
Kategoria: Mózg, układ nerwowy

Europejscy naukowcy zapowiadają przełom w walce z chorobą Alzheimera. Zaskakujące efekty przyniosło syntetycznie wyprodukowane białko testowane w warunkach laboratoryjnych.
Chorobę Alzheimera wywołuje białko, beta-amyloid, które odkłada się w postaci blaszek i prowadzi do zaniku mózgu.

 

Obraz mózgu chorego na chorobę Alzheimera

Obraz mózgu chorego na chorobę Alzheimera źródło wikipedia

Przełomowa w leczeniu może okazać się nowa cząsteczka o nazwie Affibody, zaprojektowana w Szwecji. Naukowcy stwierdzili, że łączy się ona z beta-amyloidem i nie dopuszcza do jego odkładania się. Potwierdziły to testy z muszkami owocowymi. Poddane terapii owady, choć produkowały beta-amyloid, nie miały objawów choroby Alzheimera.

Autorzy eksperymentu ze Szwedzkiego Uniwersytetu Nauk Rolniczych mają nadzieję, że ich substancja da nowe, niespotykane dotąd możliwości leczenia.
Choroba Alzheimera, występująca przede wszystkim u ludzi powyżej 65. roku życia, jest coraz poważniejszym problemem, zwłaszcza w starzejących się społeczeństwach zachodnich. Obecnie na świecie cierpi na nią około 30 milionów ludzi – w Polsce około 200 tysięcy – a do połowy wieku liczba chorych może się potroić.

Współautorami eksperymentu byli naukowcy z brytyjskiego Uniwersytetu Cambridge. Wyniki badań publikuje pismo Publicznej Biblioteki Nauk "PLOS Biology".

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)1

 

 

 

 

 

Dziękuję Darku.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...