W chorobie Alzheimera można przywrócić pamięć…tak mówią pierwsze badania.

grudzień 16, 2020 by
Kategoria: Mózg, układ nerwowy

Brzmi to jak historia z innej planety. Okazuje się, że to jednak logiczne. Hamując nadmierną ilość enzymów jakie są produkowane w wyniku choroby, możemy ten proces zatrzymać i przywrócić funkcjonowanie pamięci.

http://www.buffalo.edu/news/releases/2020/12/007.html

image

W takich przypadkach konieczny jest cytat twórcy tego mechanizmu:

„Poprzez leczenie mysich modeli z chorobą Alzheimera, związkiem hamującym te enzymy, byliśmy w stanie znormalizować ekspresję genów, przywrócić funkcje neuronalne i złagodzić zaburzenia funkcji poznawczych” – powiedział dr Zhen Yan, starszy autor i wybitny profesor SUNY na Wydziale Fizjologii i Biofizyka w Jacobs School of Medicine and Biomedical Sciences na UB.

Będąc rodzicami dzieci z chorobą Alzheimera zauważcie, że tutaj mówi się o ingerencji w pracę genów. Będąc w tym samym czasie rodzicami dzieci z ZD nie usłyszycie tego, bo to nie jest etyczne, bo … a dzieci z ZD, to dzieci z chorobą Alzheimera….zong!

Choroba Alzheimera zmienia ekspresję genów w korze przedczołowej. Kluczowym genem jest H3K4me3, ale i Sgk1. Ten ostatni gen stał się celem dla naukowców i odnieśli tutaj sukces. Znów cytat:

„W tym badaniu odkryliśmy, że podanie określonego inhibitora Sgk1 znacząco zmniejsza rozregulowaną formę białka tau, które jest patologiczną cechą charakterystyczną AD, przywraca przedczołową funkcję synaptyczną kory mózgowej i łagodzi deficyty pamięci w modelu choroby Alzheimera” – powiedziała. „Wyniki te zidentyfikowały Sgk1 jako potencjalny kluczowy cel interwencji terapeutycznej choroby Alzheimera, która może mieć specyficzne i precyzyjne skutki”.

Jak wrócimy do tych artykułów:

https://www.zespoldowna.info/tau-i-jego-ilosc-rozni-osoby-z-zespolem-downa-od-tych-co-nie-maja-zd-a-obie-maja-chorobe-alzheimera.html

https://www.zespoldowna.info/proteina-tau-ktora-jest-tak-istotny-celem-w-zespole-downa-i-chorobie-alzheimera-staje-sie-celem-leczniczym-w-autyzmie.html

zrozumiemy jak może to być istotny mechanizm także dla nas. Ingerując w aktywność genu odpowiedzialnego za nadmierną produkcję protein tau możemy zmienić w sposób istotny funkcje kognitywne osób z ZD. My musimy tego chcieć.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...