Wszystko jest możliwe: mężczyzna z ZD może być płodny

Lipiec 12, 2015 by
Kategoria: Wiedza o Zespole Downa

Nie wiem, czy mogę napisać: mężczyzna z zespołem Downa jest płodny, po przeczytaniu tego artykułu. Takie określenie jest pewną pułapką, ale cieszę się z jednego. Dane przedstawione w tym artykule pokazują na jedno: mężczyzna z pełną trisomią może zostać ojcem!

Przeciwnicy tego stwierdzenia mogą wskazać, że skoro było to zapłodnienie in vitro to trudno dyskutować o “płodności”…ale ja chciałbym tutaj przypomnieć, że od lat wskazuje się na fakt bezpłodności mężczyzn z ZD. Ja zaś stoję na stanowisku:

-mężczyzna z ZD może być płodny

-współżycie par z ZD jednak ze względu na ich ograniczenia funkcjonalne jest albo niemożliwe zez względów społecznych lub przy użyciu pełnej antykoncepcji

Metodę jaką w tym przypadku zastosowano nazywa się: mikroiniekcją plemnika do komórki jajowej — ICSI

ICSI to procedura, która polega na bezpośrednim podaniu plemnika do komórki jajowej. W związku z tym do zapłodnienia potrzeba tylko kilku plemników, co ma ogromne znaczenie u mężczyzn z bardzo słabymi parametrami nasienia. Mikroiniekcja plemnika umożliwia też wyeliminowanie części przyczyn niepłodności, związanych z nieprawidłową budową komórek jajowych.

Pozostałe elementy tej procedury takie jak: stymulacja, pobieranie komórek jajowych i transfer zarodków do jamy macicy, są takie same jak przy klasycznym in-vitro, ale skuteczność tej procedury jest większa.

http://www.salvemedica.pl/klinika-leczenia-nieplodnosci/leczenie-nieplodnosci/ivf-icsi.html

http://www.advancedfertility.com/icsi.htm

Dzisiaj wydaje mi się, że rozwiązaliśmy pewien problem, dzięki temu raportowi: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/26139158/?i=22&from=down+syndrome

image

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...