Mężczyzna z zespołem Downa może być płodny…tak samo jak kobieta z zespołem Downa.

Maj 22, 2019 by
Kategoria: Wiedza o Zespole Downa

Gdy stawiałem tezę, że mężczyzna z zespołem Downa jest płodny, tylko jego nasienie jest za “słabe” by zapłodnić oburzyłem naukową część czytających ta stronę. Skoro jest tylko jeden ojciec z ZD mający dzieci to nie jest to możliwe i koniec.

http://www.zespoldowna.info/wszystko-jest-mozliwe-mezczyzna-z-zd-moze-byc-plodny.html

Napisałem wtedy, że o ile mężczyzna będzie dobrze przygotowany metylacyjnie i mitochondrialnie to będzie płodny. Otwieram pubmed po wielu latach od tego momentu i dostaję ten artykuł i czytam:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/31073724/

image

“Poprawa opieki medycznej dla osób z ZD doprowadziła do wydłużenia średniej długości życia. Co więcej, stałe zapewnienie specyficznego wsparcia w dzieciństwie poprawia funkcje poznawcze i autonomię w wieku dorosłym. W konsekwencji pacjenci i ich rodziny szukają dla nich teraz tych samych praw, co mają osoby zdrowe. Dostęp do prokreacji jest nową debatą. Domniemanie niepłodności w ZD opiera się na kilku starych badaniach. Zespół Downa wydaje się powodować defekty spermatogenezy u mężczyzn i przedwczesną menopauzę u kobiet. Gdy technologia wspomaganego rozrodu umożliwia rozwiązanie tych problemów, należy zająć się kwestią płodności w ZD. Nie wdając się w kontrowersyjne kwestie etyczne związane z rodzicielstwem dla osób z ZD, dokonaliśmy przeglądu literatury na temat płodności w DS i próbowaliśmy określić powiązane ryzyko genetyczne.”

Znów nie wdając się w kwestie etyczne, jestem pewny że stoimy dzisiaj przed dużym problemem, który jest niejako skutkiem ubocznym poprawy opieki, suplementacji osób z ZD: ICH POPRAWIONEJ PŁODNOŚCI tudzież wyraźnej możliwości bycia rodzicem.

Dlaczego o tym piszę? Sex jest czymś naturalnym, także dla osób z ZD. Skoro kobiety z ZD mają dzieci, to może przyjść konieczność świadomego wychowania dzieci z ZD, tak aby wiedziały czym jest ciąża i jakie konsekwencje są z tym związane.

Wiem, że brzmi to surrealistycznie…ale jestem przekonany, że może to być problem za chwilę, dlatego polecam by myślec o tym.

http://www.zespoldowna.info/matka-z-zespolem-downa.html

http://www.zespoldowna.info/niesamowita-historia-realnej-milosci-bycia-matka-kobiety-z-zespolem-downa.html

http://www.zespoldowna.info/chcemy-miec-dziecko-ja-mam-zespol-downa-i-ja-mam-zespol-downa.html

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...