Z UZASADNIENIA DO PROJEKTU ZMIANY USTAWY O SYSTEMIE OŚWIATY Z 4 GRUDNIA 2015 R.

styczeń 5, 2016 by
Kategoria: Edukacja

Dzięki Małgosi jestem na bieżąco z dokumentami oświatowymi. Proponowane zmiany systemowe, czyli powrót do szkoły 8 letniej mogą być korzystne dla naszych dzieci,  jednakże najistotniejsze są szczegóły.

Z UZASADNIENIA DO PROJEKTU ZMIANY USTAWY O SYSTEMIE OŚWIATY Z 4 GRUDNIA 2015 R., który dotyczy uczniów z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego, a w szczególności trybu ich odraczania od obowiązku szkolnego i wskazania miejsc, gdzie mogą realizować przygotowanie przedszkolne.

"II. Uczniowie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi
W przypadku dzieci posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego zachowana została możliwość dwukrotnego odroczenia spełniania obowiązku szkolnego. Dzieciom tym rozpoczęcie spełniania obowiązku szkolnego będzie mogło być odroczone nie dłużej niż do końca roku szkolnego w tym roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 9 lat (art. 1 pkt 2 lit. a i pkt 6 projektu). W tym przypadku dziecko będzie kontynuowało przygotowanie przedszkolne.
W celu zachowania przejrzystości przepisów zasady odraczania obowiązku szkolnego dzieci posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego zostały określone w dodawanym art. 16a ustawy o systemie oświaty. Biorąc pod uwagę postępujący rozwój dziecka niepełnosprawnego oraz konieczność dostosowania dalszych oddziaływań edukacyjno-terapeutycznych do zmieniających się potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych dziecka, w przepisie tym wskazano, że na wniosek rodziców dyrektor szkoły obwodowej odracza rozpoczęcie spełniania przez dziecko obowiązku szkolnego w danym roku szkolnym. Wniosek można złożyć ponownie w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 8 lat. Do wniosku dołącza się orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego oraz opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym poradni specjalistycznej, z której wynika potrzeba takiego odroczenia. Opinie, tak jak dotychczas, będą mogły być wydawane przez poradnie publiczne oraz niepubliczne, założone zgodnie z art. 82 oraz zatrudniające pracowników posiadających kwalifikacje określone dla pracowników publicznych poradni psychologiczno-pedagogicznych.
W projektowanych regulacjach wskazano, tak jak dotychczas, jednostki systemu oświaty, w których dzieci, którym odroczono rozpoczęcie spełniania obowiązku szkolnego, mogą kontynuować przygotowanie przedszkolne. Są to: przedszkola, inne formy wychowania przedszkolnego, oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych (do 1 września 2019 r.), a w przypadku dzieci posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na niepełnosprawności sprzężone, z których jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność intelektualna w stopniu umiarkowanym lub znacznym – także ośrodki umożliwiające tym dzieciom realizację odpowiednio obowiązku przygotowania przedszkolnego, obowiązku szkolnego i obowiązku nauki, o których mowa w art. 2 pkt 5 ustawy o systemie oświaty."

Powyższe przepisy cofają nas do rozwiązań z przed reformy. Nie chcę opiniować czy to będzie dla nas lepsze, czy gorsze gdyż najważniejsze decyzje są jeszcze przed nami, a dotyczą edukacji włączającej i godzin przeznaczonych na wsparcie drugim nauczycielem klas, gdzie będą nasze dzieci. To co już wspominałem, 8 letni okres edukacyjny z pewnością wydłuży okres integracji naszych dzieci z ich klasą…ale nie poprawi znacząco edukacji tytułem określonych barier kognitywnych.

Komentarze

1 Komentarz do “Z UZASADNIENIA DO PROJEKTU ZMIANY USTAWY O SYSTEMIE OŚWIATY Z 4 GRUDNIA 2015 R.”
  1. Tato Kuby pisze:

    Pewnie, że to uwstecznienie, które w Polsce było stosowane powszechnie.
    Dlaczego dziecko ma nie pójść do szkoły w normalnym czasie? To przecież system edukacyjny w Polsce ma tak się zmienić, aby przyjąć każde dziecko, aby je co oczywiste edukować wykorzystując jego potencjał.
    Jaki cel ma dwuletnie oczekiwanie w przedszkolu? Na co?
    Przecież jeżeli przedszkole wcześniej nie przygotowało człowieka to czy go przygotuje do szkoły przez następne dwa lata? Ciekaw jestem , czy wiadomo jest jaki procent dzieci z zespołem Downa, które idą w Polsce do szkoły w normalnym czasie, a ile jest przetrzymywanych w przedszkolach?
    Polecam artykuł z Bardziej Kochanych o systemie kształcenia w Portugalii 4/2015 pt” Na samym końcu Europy”
    Tato Kuby

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...