Zespół Downa i choroba Alzheimera, pytacie mnie jak to się objawia

maj 20, 2010 by
Kategoria: Mózg, układ nerwowy

Ten film wskazała mi Heather. Przedstawia on Nicole, która ma ZD oraz chorobę Alzheimera. Widać na filmie postępującą degradację jej zdolności do samodzielnego funkcjonowania do momentu, gdy rozpoczęto leczenie.

W pierwszej części filmu pokazana jest przed terapią. Osoba prowadząca zadaje jej pytania, a Nicol “gubi się” w rzeczywistości. Następnie mama prezentuje jak to Nicol była “duszą towarzystwa”. I nagle w wieku 19 lat pojawiło się powtarzanie, patrzenie w dal. Mama mówi: “Nicol przestała czytać i zaczęła stać w ubikacji, w sypialni zagubiona”.

Następnie pojawia się doktor   Mara Dierssen  z Hiszpani, która omawia cechy choroby z podkreśleniem tego, że może ona pojawiać się już w wieku dziecięcym i obniżać znacząco poziom inteligencji osoby cierpiącej na chorobę. Kluczem do tego procesu jest opanowanie neurodegeneracji układu nerwowego oraz wsparcie tzw. pamięci krótkiej, która w chorobie Alzheimera dramatycznie zanika.

W drugiej części filmu pokazane są efekty leczenia Nicol. Nicol jedzie na rowerze. Nicol liczy. Mama Nicoli mówi, że szkoła Nicol chce ją z powrotem! A Nicol wróciła do malowania!

Film powstał dzięki Changing Mind Fundation, która wspiera medyczne wspomaganie osób z ZD.

My pisaliśmy o tej fundacji tutaj: http://www.zespoldowna.info/kazdy-to-musi-przeczytac-czyli-protokl-changing-minds-fundation/

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...