Acetylocholina w zespole Downa.

grudzień 17, 2018 by
Kategoria: Metabolizm

Acetylocholina to sen, to mówienie, ale i choroba Alzheimera, gdy jej brakuje. Niemalże od zawsze łączono deregulacje funkcjonowania acetylocholiny w ZD z jej patologią, stąd regulacja całej ścieżki cholinergicznej jawi się jako mechanizm na brak komunikacji, brak snu i na zapobieganie przyspieszonemu starzeniu się.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16916850

image

http://www.zespoldowna.info/tmg-to-tez-cholina.html

http://www.zespoldowna.info/jakie-neuroprzekazniki-sa-wlaczone-w-mowienie-czyli-uproszczone-podejscie-do-mowienia.html

http://www.zespoldowna.info/jakie-skladniki-sa-kluczowe-w-diecie-i-suplementacji-w-chorobie-alzheimera-i-jak-to-sie-przeklada-na-zespol-downa.html

http://www.zespoldowna.info/dmae-jest-proponowane-jako-suplement-co-ty-na-to.html

https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fnbeh.2015.00265/full

https://www.cell.com/neuron/fulltext/S0896-6273(06)00414-4

Zanim przejdziemy jednak dalej do wyjaśniania czym jest acetylocholina, ku pamięci napiszę definicję kwasu oleinowego, który będzie się przewijał w trakcie.

Kwas oleinowy (łac. acidum oleicum, od oleum – olej) – organiczny związek chemiczny z grupy jednonienasyconych kwasów tłuszczowych typu omega-9. Jest cis-izomerem kwasu elaidynowego.

Naturalnie kwas ten występuje w tłuszczach (jest głównym składnikiem oliwy z oliwek i tranu), z których jest ekstrahowany

https://pl.wikipedia.org/wiki/Kwas_oleinowy

Zaczynamy: acetylocholina jest neuroprzekaźnikiem, który jest istotny dla napięcia mięśni, mowy, snu, pamięci, koncentracji, stanu zapalnego, pobudza perystaltykę. Powstaje dzięki metylacji – acetyltransferaza, która jako enzym bierze udział w syntezie acetylocholiny z choliny i acetyl-CoA.

Wiemy:

*w ZD cały układ funkcjonowania choliny jest zaburzony

*poziom acetylocholiny jest niewystarczający

*wykorzystywanie choliny jest większe

Jakie powinniśmy podejmować decyzje w tym zakresie:

1.Suplementacja EGCG jest konieczna, gdyż nadekspresja DYRK1A zaburza metabolizm choliny. Im jest mniejsza ekspresja DYRK1A, tym więcej acetylocholiny mamy dostępnej.

2.Kurkuma daje nam podobny efekt, poprawiając obieg i funkcjonowanie całego układu cholinergicznego.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4439456/

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0197018617303145

3.Sama acetylocholina jako suplement funkcjonuje bardzo krótko, więc nie może być jedynym mechanizmem wspierania układu cholinergicznego, stąd TMG, fosfatydylocholina i alfa GPC powinny być stale w protokołach w ZD.

4.Bardzo specyficzną rolę w tym metabolizmie może odgrywać kwas oleinowy (np. oliwa z oliwek jest dobrym źródłem). Suplementacja tego typu poprawia metabolizm fosfatydylocholiny, wspierając metylację w ZD. Jednakże kluczowym argumentem w zakresie jej podawania  jest to stwierdzenie:

“…obecność kwasu oleinowego zwiększa ekspresję acetylotransferazy choliny, co potwierdzają wcześniejsze wyniki, które podkreśliły rolę kwasu oleinowego w układzie cholinergicznym”.

I tutaj mamy problem jak zwykle między dietą a wsparciem metabolizmu.

Jednakże kwas oleinowy może mieć różne neuroprotekcyjne zastosowanie i warto na to zwrócić uwagę, co polecam.

http://www.jneurology.com/articles/oleic-acid-and-cholinergic-dysfunction-in-down-syndrome-models-of-the-central-nervous-system.html

image

Komentarze

Liczba komentarzy: 2 do “Acetylocholina w zespole Downa.”
  1. sandra pisze:

    Chcialam zapytac o rodzaje choliny przy Mthfr i zaburzonej metylacji. Jaka wybrac: acetylocholina, TMG, alfa GPC, cholina CDP czy Fosfatydylocholina. Niestety ta ostatnia sklada sie w wiekszosci z lecytyny sojowej albo slonecznikowej. Dla mnie odpada i soja i slonecznik. NIE znalazlam F- choliny o normalnym skladzie. DZIEKUJE za odp.

  2. can pisze:

    Metylacja czyli “dostawa” grupy metylowej to TMG. Efekt metylacji to między innymi fosfatydylocholina. Jeżeli chcę odciążyć metylację, to ją podam, ale to nie oznacza, że poprawi to sam proces metylacji, bo to może zrobić TMG z cynkiem.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...