Acetylocholina w zespole Downa.

grudzień 17, 2018 by
Kategoria: Metabolizm

Acetylocholina to sen, to mówienie, ale i choroba Alzheimera, gdy jej brakuje. Niemalże od zawsze łączono deregulacje funkcjonowania acetylocholiny w ZD z jej patologią, stąd regulacja całej ścieżki cholinergicznej jawi się jako mechanizm na brak komunikacji, brak snu i na zapobieganie przyspieszonemu starzeniu się.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16916850

image

http://www.zespoldowna.info/tmg-to-tez-cholina.html

http://www.zespoldowna.info/jakie-neuroprzekazniki-sa-wlaczone-w-mowienie-czyli-uproszczone-podejscie-do-mowienia.html

http://www.zespoldowna.info/jakie-skladniki-sa-kluczowe-w-diecie-i-suplementacji-w-chorobie-alzheimera-i-jak-to-sie-przeklada-na-zespol-downa.html

http://www.zespoldowna.info/dmae-jest-proponowane-jako-suplement-co-ty-na-to.html

https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fnbeh.2015.00265/full

https://www.cell.com/neuron/fulltext/S0896-6273(06)00414-4

Zanim przejdziemy jednak dalej do wyjaśniania czym jest acetylocholina, ku pamięci napiszę definicję kwasu oleinowego, który będzie się przewijał w trakcie.

Kwas oleinowy (łac. acidum oleicum, od oleum – olej) – organiczny związek chemiczny z grupy jednonienasyconych kwasów tłuszczowych typu omega-9. Jest cis-izomerem kwasu elaidynowego.

Naturalnie kwas ten występuje w tłuszczach (jest głównym składnikiem oliwy z oliwek i tranu), z których jest ekstrahowany

https://pl.wikipedia.org/wiki/Kwas_oleinowy

Zaczynamy: acetylocholina jest neuroprzekaźnikiem, który jest istotny dla napięcia mięśni, mowy, snu, pamięci, koncentracji, stanu zapalnego, pobudza perystaltykę. Powstaje dzięki metylacji – acetyltransferaza, która jako enzym bierze udział w syntezie acetylocholiny z choliny i acetyl-CoA.

Wiemy:

*w ZD cały układ funkcjonowania choliny jest zaburzony

*poziom acetylocholiny jest niewystarczający

*wykorzystywanie choliny jest większe

Jakie powinniśmy podejmować decyzje w tym zakresie:

1.Suplementacja EGCG jest konieczna, gdyż nadekspresja DYRK1A zaburza metabolizm choliny. Im jest mniejsza ekspresja DYRK1A, tym więcej acetylocholiny mamy dostępnej.

2.Kurkuma daje nam podobny efekt, poprawiając obieg i funkcjonowanie całego układu cholinergicznego.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4439456/

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0197018617303145

3.Sama acetylocholina jako suplement funkcjonuje bardzo krótko, więc nie może być jedynym mechanizmem wspierania układu cholinergicznego, stąd TMG, fosfatydylocholina i alfa GPC powinny być stale w protokołach w ZD.

4.Bardzo specyficzną rolę w tym metabolizmie może odgrywać kwas oleinowy (np. oliwa z oliwek jest dobrym źródłem). Suplementacja tego typu poprawia metabolizm fosfatydylocholiny, wspierając metylację w ZD. Jednakże kluczowym argumentem w zakresie jej podawania  jest to stwierdzenie:

“…obecność kwasu oleinowego zwiększa ekspresję acetylotransferazy choliny, co potwierdzają wcześniejsze wyniki, które podkreśliły rolę kwasu oleinowego w układzie cholinergicznym”.

I tutaj mamy problem jak zwykle między dietą a wsparciem metabolizmu.

Jednakże kwas oleinowy może mieć różne neuroprotekcyjne zastosowanie i warto na to zwrócić uwagę, co polecam.

http://www.jneurology.com/articles/oleic-acid-and-cholinergic-dysfunction-in-down-syndrome-models-of-the-central-nervous-system.html

image

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...