Choroba Alzheimera to cukrzyca typu 3

sierpień 14, 2015 by
Kategoria: Wiedza o Zespole Downa

Powtórzę się: jeżeli dziecko z ZD z okresu prenatalnego ma patologie rozwojowe choroby Alzheimera, to ma cukrzycę, która jest cechą charakterystyczną dla choroby Alzheimera. Stąd od urodzenia obserwujemy podwyższony poziom glukozy.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2769828/

Jak to może działać? Spróbujmy poskładać puzzle w całość.

MAMY ZD przez co procesy metaboliczne są wadliwe.

PROCES 1 to przetwarzanie tryptofanu w serotoninę i melatoninę. Pierwszy błąd to przekazanie większej części tryptofanu do metabolizmu witaminy B 3. Efekt podwyższony poziom kwasu cholinowego i kynureninowy co uważane jest za typologię choroby Alzheimera. Drugi błąd to złe działanie transportu na poziomie przekształcenia tryptofanu w serotoninę. Błąd działania  SERT powoduje kolejne obniżenie dostępnej ilości serotoniny. Tej z kolei brakuje na dalsze wytworzenie melatoniny, potrzebnej nie tylko do dobrego snu ale i efektywnej “naprawy” antyoksydacyjnej. Kolejny problem to receptory melatoniny MT 1 i MT 2. Jeżeli i one źle działają to brak snu jest oczywisty gdyż mamy do czynienia z niską ilością melatoniny.

EFEKT: NISKI POZIOM MELATONINY TOWARZYSZY ROZWOJOWI CHOROBY ALZHEIMERA. NISKI POZIOM MELATONINY POWODUJE WZROST CUKRU, CZYLI CUKRZYCĘ I W TEN SPOSÓB MOŻE ZAISTNIEĆ PATOLOGIA CHOROBY ALZHEIMERA.

PROCES 2 to wpływ poliformizmów genu MTHFR na poziom melatoniny w organizmie. W obu przypadkach mamy do czynienia ze słabszą metylacją i słabszym działaniem SAMe. SAMe wpływa na działanie serotoniny. Jeżeli SAMe jest nie efektywne to mamy mniej serotoniny, mniej melatoniny i bezsenność jest typowa u ludzi z polimorfizmem MTHFR, szczególnie C677T. Ciut inaczej wygląda to w wariancie MTHFR A 1298C gdzie BH4 musi źle działać by stworzyć niedobory seretoniny…ale przesiąkliwe jelita, które jemu współtowarzyszą dają w efekcie podobny skutek co przy MTHFR C677T. Melatonina jest w stanie “wspomagać” uszkodzone jelita, ale jak jest jej za mało…to nie działa.

Jak dodamy to do ZD efekt jest prosty: brak serotoniny, brak melatoniny, wyższy cukier i cukrzyca…ja wciąż bym optował przy nazwaniu jej cukrzycą typu 3.

Ciekaw jestem Waszej opinii w tym temacie?

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...