EGCG i duże dawki

Gdy wiele lat temu analizowałem dawki dotyczące EGCG z Elą i Miłką, wychodziło nam, że maksymalna dawka to 20 mg/1kg/dzień. Badania naukowców hiszpańskich na dawkach na poziomie 5-10 mg/1kg/dzień wskazywały na niską ich efektywność poniżej 9 mg/1kg/dzień. Dziś mamy raport dotyczący wysokich dawek EGCG.

Zacznę może nietypowo od wskazania jak działają wysokie dawki EGCG na kluczowe geny w ZD.

COMT

Jest genem kluczowym dla degradacji dopaminy. Jego inhibicja może doprowadzić do deregulacji deregulacji dopaminy, a co za tym idzie silnie pobudzić dziecko. Badania w tym kierunku wskazują na to, że wysokie dawki EGCG, nie inhibitują głównych alleli COMT w tym COMT V158M. Przy czym we wcześniejszych badaniach na strukturach laboratoryjnych prezentowana była hamująca rola herbaty zielonej, która zawiera w niskich dawkach EGCG.

image

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26198245

MAO

Ciekawe badania nad zastosowaniem EGCG, pokazują wysoką sprawność EGCG jako mechanizmu stymulującego gen i jego enzym MAO B, ale nie MAO A i to bez względu na dawki.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3585739/

DHFR i kwas foliowy

EGCG na pewno blokuje wchłanianie kwasu foliowego poprzez blokadę funkcjonowania genu DHFR. Stąd podawanie EGCG, zawsze wiąże się ze spadkiem jego ilości w organizmie, a co za tym idzie ze zwiększoną ilością homocysteiny.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15781612

image

PROBLEMY METABOLICZNE

Pisząc o możliwych negatywnych intereakcjach na poziomie genów, muszę jednak też napisać o pozytywnych cechach podawania EGCG jak stabilizacja wielu procesów metabolicznych tak typowych dla osób z ZD.

 

image

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24972245

 

Zatem mamy nowy raport dotyczący modelu myszy Ts65Dn, której podawano wysokie dawki EGCG na poziomie dawki przeliczeniowej do tej jaką stosuje się u ludzi na poziomie 40-60 mg/kg/dzień.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28478033/

image

Co wynika z raportu wydaje się być jednoznaczne:

“The lack of beneficial therapeutic behavioral effects and potentially detrimental skeletal effects of EGCG found in Ts65Dn mice emphasize the importance of identifying dosages of EGCG that reliably improve DS phenotypes and linking those effects to actions of EGCG (or EGCG-containing supplements) in specific targets in brain and bone. “

Brakuje efektów korzystnych/terapeutycznych a pojawiają się potencjalne efekty uboczne jednoznacznie łączone z wysoką dawką w zakresie budowy szkieletu. Stąd istnieje silny nacisk, by zidentyfikować dawkę EGCG, która w sposób istotny poprawiłaby fenotyp ZD i wpływałaby pozytywnie na specyficzne cele w mózgu i w kościach.

Mówiąc tak prosto to badanie prezentuje, że wysokie dawki EGCG nie dają w istocie żadnych mechanizmów wspierających, a powinny uwzględniać działanie uboczne, niepożądane.

PS. UZUPEŁNIENIE ARTYKUŁU

1.Badanie miało za zadanie określić maksymalną skuteczną dawkę stosowania EGCG na modelu zwierzęcym.

2.Według autorów dawka 10 mg, 20 mg/1kg/dzień wpływa pozytywnie na szkielet, jednakże nie jest pewne czy wpływa na funkcje poznawcze.

3.Autorzy badań twierdzą, że dawka 40 mg/1kg/dzień osiągała zgodnie ich oczekiwaniami efekty zarówno na poziomie poznawczym, jak i na poziomie budowy kości.

4.Testy zrobione na poziomie 50mg/1kg/dzień jednak okazały się być negatywne dla tej dawki, gdyż nie wykazały poprawy funkcji poznawczych jak i wyraźnie zaznaczyły problem na poziomie struktury kości. Oznacza to wg. naukowców, że ta dawka nie jest odpowiednia, co można uznać że maksymalne wskazania co do dawkowania to 40 mg/1kg ciała/dzień.

5.UWAGA: te doświadczenia są robione na modelu zwierzęcym. Gdy je zestawimy z badaniami Mary Dierssen w jej próbach klinicznych z udziałem osób dorosłych z ZD, widzimy istotną różnicę. Tam skuteczna minimalna dawka była na poziomie 9mg/1kg/dzień.

http://www.zespoldowna.info/egcg-nie-jest-juz-eksperymentem-rodzicow-to-jest-juz-bardzo-wazne-przeslanie.html

http://www.zespoldowna.info/jest-zakonczono-pierwsze-badania-kliniczne-nad-zastosowaniem-egcg-w-leczeniu-funkcji-poznawczych-u-osob-z-zespolem-downa.html

6.Z mojej perspektywy dawka między 9 a 20 mg/kg/dzień jest zatem dawką protokolarną, którą powinniśmy utrzymywać dla naszych dzieci.

Mam nadzieję, że te uzupełnienie pomogło i przepraszam.

Komentarze

Liczba komentarzy: 4 do “EGCG i duże dawki”
  1. michal n pisze:

    Jarek nie rozumiem. To w końcu co ten raport nam daje. Pokazuje ze egcg ma skutkiuboczne a gdzie pozytywne działanie. które jest widoczne u naszych dzieci. Chyba ze jakoś inaczej ja to rozumiem

  2. Jadzia pisze:

    Co to znaczy, że “w wysokich dawkach” ma raczej więcej skutków ubocznych nad pozytywnymi ,bo tak to zrozumiałam , mając na uwadze małe dziecko 13mc o wadze 9kg ?
    Jaka dawka jest dawką bezpieczna i skuteczną,bez ryzyka przedawkowania?

  3. Can pisze:

    Poprawiłem ten artykuł, aby był bardziej czytelny. Proszę o komentarz, czy dalej macie wątpliwości.

  4. Michał N pisze:

    Teraz jest ok.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...