“Kiedy D3 jest za dużo?”

styczeń 9, 2024 by
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola

Kiedyś już o tym pisałem. Jest bardzo dużo zależności jeżeli chodzi o wchłanianie witaminy D3, chociażby receptory VDR, obecność aktywizującej je witaminy A w postaci retinolu. Zatem może się okazać, że poziom 80 ng/ml dla jednej osoby to akurat, a drugiej dużo za dużo. Jak to rozpoznać?

Wystarczy zrobić badania: wapń zjonizowany i fosfor nieorganiczny. jeżeli te parametry wychodzą ponad normę, to znaczy że podajemy za dużo witaminy D3…albo jest podawana do niej za mała ilość witaminy K2 mk7 i mk4. Wyniki pokazują, że ilość witaminy D3 jest na tyle duża, że wypłukuje wapń z kości…ale podanie odpowiedniej ilości i w odpowiedniej proporcji witaminy k2 ten temat może skorygować i wszystko będzie w normie. Zatem kiedy D3 jest za dużo?

Z mojej perspektywy dla dorosłego średnia dawka 5 000 iu to graniczna dawka, którą można podawać z perspektywą że nie jest to za dużo. Każda inna musi być już skorelowana z genami, spersonalizowanym metabolizmem witaminy D3 oraz wsparta witaminą k2 mk7, cynkiem, magnezem.

Dla dzieci z mojej perspektywy zawsze dawka powyżej 800 iu musi być o uwarunkowania wspomniane powyżej, gdyż wtedy może to być już za dużo.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...