“Jak czytać próby wątrobowe?”

kwiecień 23, 2024 by
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola

Pojawiają się pytania w tej mierze. Zatem podpowiedzi:

1.Tak czytamy badania indywidualnie, zgodnie z lista badań jakie mamy do zrobienia tutaj:

https://www.zespoldowna.info/badania-okresowe-2023.html

image1

2.Próbujemy to łączyć we wskaźniki, czyli proporcje. Pierwszy taki wskaźnik to:

“Wskaźnik De Ritisa, który jest stosunkiem aktywności aminotransferazy asparginianowej (AST) do ALT i tak AST/ALT < 1,0 świadczy o łagodnym uszkodzeniu wątroby, AST/ALT >1,0 (a szczególnie > 2,0) świadczy o martwicy komórek wątroby, także w zawale mięśnia sercowego. Zrównoważone, często wskazują na wysokie stany zapalne różnego pochodzenia, w tym onkologicznego.”

Jednak należy tutaj analizować “bazę danych” najlepiej a nie jeden wynik, gdyż różnica w aktywności pokazuje określony stan wątroby. Czyli patrzymy na AST i jeżeli ono szybciej rośnie od ALT, to oznacza że coś złego dzieje się z wątrobą. Jeżeli wskaźnik ten jest wyższy od 1 może wskazywać na problemy z tarczycą!

https://pl.wikipedia.org/wiki/Wska%C5%BAnik_de_Ritisa

Jeżeli wyniki mieszczą się w normie, nie ma wskazań do stosowania tego podejścia, jednak zdarzają się sytuacje, gdzie taki wynik jest wysoki, przy niskich wartościach bazowych AST i ALT. Może to oznaczać np.: hemolizę.

Drugim to analizujący GGTP do ALT lub AST.

3.Jednak próby wątrobowe należy analizować z innymi czynnikami jak metabolizm cukru, czy cholesterolu tudzież pracy tarczycy. Dopiero w całości dają one praktyczną miarę efektywności pracy wątroby…a na koniec warto zrobić USG, gdy coś nas niepokoi.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...