Potencjalne biomarkery w zespole Downa według profesor Rima Obeid cz.2 o proporcji SAM i SAH

luty 4, 2014 by
Kategoria: Wiedza o Zespole Downa

W pierwszej części dowiedzieliśmy się, że cholina i betainy odgrywają większą rolę w procesie metylacji niż witaminy B 12 i kwas foliowy w zespole Downa. W kolejnej części wykładu profesor Obeida zaprezentowała model zależności, który może być bazą suplementacyjną dla dzieci z ZD w tej części cyklów.

image

Wczorajsza prezentacja kończy się tym slajdem. Pokazuje on zmienność cyklu i czynniki jakie na niego wpływają. Profesor Obeida z przyjaciółmi z USA przygotowali model matematyczny pokazujący możliwe zmiany w tych cyklach u  osób z zespołem Downa.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22930479

image

 

image

Praca na modelu polegała na podstawieniu określonych wartości dla specyficznych składników w taki sposób by osiągnąć wartości zbliżone do wartości uzyskiwanych w grupie kontrolnej.

 

image

Oto są rezultaty.

Wykres 1 Dodanie dodatkowego SAM,

image

Powoduje wzrost SAM, ale także SAH. W efekcie nie możemy zmienić wskaźnika metylacji co jest oczekiwane, gdyż SAH jest na wyższym poziomie koncentracji niż SAM, przez co powstrzymuje (inhibicja) metylację.

Wykres 2 Dodanie dodatkowych betainów,

image

powoduje wyższy przyrost SAM, a niższy SAH, co może być oceniane jako wartościowy cel dla suplementacji w ZD.

Wykres 3 Dodanie dodatkowej metioniny

image

powoduje zarówno wzrost SAM ale i SAH.

Ale jeżeli zredukuje się poziom metioniny w diecie (witajcie WEGETARIANIE Uśmiech )

image

MOŻNA OTRZYMAĆ PORZĄDANE I OCZEKIWANE ZMIANY czyli wyższe SAM od SAH a to w efekcie daje nam lepszą metylację.

I tutaj profesor Obeida powołując się na swoich współpracowników od modelu, potwierdza że dieta wegetariańska lub dieta śródziemnomorska może być tą właściwą do stymulowania właściwego poziomu metylacji w zespole Downa. Mamy tam do czynienia z większą ilością antyutleniaczy, mniejszą metioniny, prawdopodobnie także większą  betainów. Co jest istotne, nie ma tutaj także znaczącej ilości cholesterolu.

WNIOSKI:

W oryginalnej pracy naukowej zamykajacej ten etap prac znalazło się zdanie: “In addition to the DS-related excess of cystathionine beta synthase (CBS) activity, increases in the activities of MS and betaine homocysteine methyl transferase, and in methionine input were necessary to account for the changes in metabolite levels observed in DS. A low-methionine diet might offer a perspective for reversing the metabolic imbalance in DS, but this awaits clinical investigations.” W skrócie oznacza ono, że dieta o niskiej zawartości metioniny oferuje perspektywę odwrócenia metabolicznej nierównowagi, choć będzie to wymagać kolejnych badań.

Czym jest zatem metionina ?

Metionina (skróty: Met, M) – organiczny związek chemiczny, aminokwas kodowany, obojętny elektrycznie. Obok cysteiny jest jednym z dwóch aminokwasów zawierających siarkę. Występuje w dużych ilościach w kazeinie mlekowej, białku jaj[2]. Naturalnie występująca metionina ma zazwyczaj konfigurację L.

Należy do aminokwasów niezbędnych dla człowieka (nie może być syntetyzowany w organizmie człowieka i musi być dostarczany z pożywieniem). Uczestniczy w wielu reakcjach metylacji (SAM – S-adenozylometionina), a także w reakcjach metabolicznych, dostarczając grupy siarkowej. Nie tworzy mostków siarczkowych -S-S-, ponieważ nie posiada grup tiolowych -SH. źródło: wikipedia.org

http://www.zespoldowna.info/homocysteina-co-to-jest-i-dlaczego.html

http://www.zespoldowna.info/zrozumiec-sam-i-kwas-foliowy.html

http://www.zespoldowna.info/niebezpieczny-aminokwas.html

A tutaj dodatkowe źródło naukowe do analizowanego tematu:

http://www.clinchem.org/content/53/2/326.short

image

Komentarze

1 Komentarz do “Potencjalne biomarkery w zespole Downa według profesor Rima Obeid cz.2 o proporcji SAM i SAH”
  1. Basia pisze:

    Ale numer! Ja do tej pory myślałam, że powinno się podawać jak najwięcej jaj, a tu się okazuje, że najwyżej żółtka. A co z białkiem zawartym w mięsie? Też powinno się je ograniczać?
    Pozdrawiam
    Basia

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...